Mladinski svet Slovenije je letos 14. razpisal natečaj za najboljše diplomsko in magistrsko delo s področja mladih v letu 2022. Prispelo je 76 del, štiričlanska strokovna komisija pa je pri ocenjevanju upoštevala aktualnost, uporabnost, pronicljivost dela ter izvirnost. V ožji izbor se je uvrstilo enajst del iz vsake kategorije, komisija pa je izbrala tri najboljša dela, avtorji katerih so iz rok ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča, direktorice Urada za mladino Tine Kosi in predsednice sveta Eve Kotnik prejeli priznanja. Zmagovalca sta prejela tudi denarno nagrado, pri kateri je Mladinski svet Slovenije podprl Urad Republike Slovenije za mladino.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Najboljšo diplomsko delo je napisal Jan Forjan iz občine Beltinci. Naslov dela je Izkušnje mladih nebinarnih oseb, njegova mentorica pa je bila Ana Marija Sobočan na Fakulteti za socialno delo Univerze v Ljubljani.
Forjan je raziskoval nebinarne spolne identitete, izkušnje vsakdanjega življenja mladih, ki svoj spol občutijo na spektru nebinarnosti. Kot je zapisano v opisu, mlade nebinarne osebe spol in lastno spolno identiteto razumejo na raznolike načine, ki se na različne načine odmikajo od tradicionalnega pojmovanja spola na dveh binarnih polih žensk in moških. "Zaradi družbe, ki je nesprejemajoča in temelji na spolnem binarizmu, doživljajo nelagodje in obremenitev. Spolni binarizem, ki je vpet tudi v jezik, negativno vpliva na življenja mladih nebinarnih oseb, saj se težko izražajo, brez da bi se umestile v eno izmed spolno binarnih opcij, prav tako pa so zaradi take družbene organiziranosti večkrat potisnjene v nevidnost, v določenih primerih pa jim to povzroča tudi občutke spolne disforije. Avtor s svojim delom uspešno nagovarja perečo tematiko in hkrati predstavlja pomemben korak v ozaveščanju družbe o nujnosti sprejemanja in spoštovanja različnosti," je zapisano v obrazložitvi.
Avtorica najboljšega magistrskega dela je Mojca Suhovršnik iz Mestne občine Ljubljana, lotila se je vloge šole pri preprečevanju in reševanju spolnega nasilja in nadlegovanja med dijaki in dijakinjami.