Zakon o osnovni šoli sicer določa, da osnovna šola jutranje varstvo organizira le za učence 1. razreda, kar se financira iz državnega proračuna in je za prvošolce brezplačno. Šole pa organizirajo jutranje varstvo tudi za učence višjih razredov, od 2. do 5. razreda, kar pa je urejeno različno.Ker gre za nadstandardno, plačljivo dejavnost, zakon določa tudi, da lahko šola ceno te dejavnosti določi sama. Nekatere šole po Sloveniji so začele jutranje varstvo za otroke od 2. do 5. razreda že zaračunavati, po nekaterih šolah je treba plačati tudi po 15 evrov mesečno za enega otroka. Preverili smo, koliko starši plačujejo po pomurskih osnovnih šolah, in ugotovili, da jutranjega varstva za otroke starši ne plačujejo na nobeni osnovni šoli v Pomurju.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Na Dvojezični osnovni šoli I Lendava je jutranje varstvo za 1. razred organizirano, za druge, ki pridejo pred poukom, pa imajo na hodniku dežurstvo učiteljev. Učilnice so odprte, dežurni učitelji pa na hodnikih. Običajno učenci pridejo v šolo po 7. uri, ko so učitelji večinoma že na šoli. »Posebnih zahtev za varstvo starejših učencev po prihodu v zgodnejših urah ni bilo, če pa so, to uredimo s pomočjo zaposlenih in brez doplačila za starše,« je povedala ravnateljica omenjene šole Tatjana Sabo.
Na OŠ Veržej, kjer je v tekočem šolskem letu le deset prvošolčkov, se tem po potrebi v jutranjem varstvu pridružijo tudi učenci 2. in 3. razreda. »Poskrbimo,« pravi ravnateljica Marija Ferenc, »da so vsi naši otroci na varnem in pozimi tudi na toplem.« Pristojno ministrstvo plača jutranje varstvo samo tedaj, če je vsaj deset otrok. Ko so na šoli v varstvu imeli manj otrok, jim je za plačilo varstva primaknila občina.