Poslanci Gibanja Svoboda, SD in Levice so v državni zbor po skrajšanem postopku vložili novelo zakona o nalezljivih boleznih, s katero bi se v čim krajšem roku odpravila neskladnost zakona z ustavo, kar je ugotovilo ustavno sodišče lani in takrat naložilo državnemu zboru, da neskladnost odpravi v roku dveh mesecev.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Nadzor državnega zbora in visoke globe
Posledično so bili neustavni tudi vladni omejevalni ukrepi v času epidemije koronavirusa. Z novelo se tako vzpostavlja ustrezna pravna podlaga za omejevalne ukrepe kot so omejitev in prepoved gibanja, javnih shodov, zbiranja in prometa z blagom ter izvajanja storitev ali delovnih procesov za potrebe varovanja zdravja in življenja ljudi. Zakon ob tem predvideva ustanovitev neodvisne strokovne skupine, ki podaja oceno za nevarnost hitrega širjenja nalezljive bolezni. Strokovno skupino vodi predstavnik epidemiološke znanosti, sestavljajo pa jo še vsaj predstavniki imunološke, sociološke, psihološke in pravne znanosti, je navedeno. Hkrati zakon nalaga tudi večjo vlogo državnega zbora, saj določa, da zdravstveni minister predlog ukrepov pošlje v seznanitev državnemu zboru. Najpomembnejša vloga pri nadzoru nad ukrepi je sicer zaupana pristojnemu delovnemu telesu , ki mora podati soglasje k podaljšanju ukrepov, če se le ti podaljšujejo preko 30, 60 ali 90 dni.
Obenem novela zakona določa še globe za posameznike, ki prekršijo zdravstvene ukrepe. Te znašajo od 400 do 4000 evrov, organizatorju javnega shoda v času, ko je zbiranje ljudi prepovedano zaradi nevarnosti širjenja nalezljive bolezni, pa grozi globa od 1200 do 12.000 evrov. Predlagana zakonodaja sicer sledi rešitvam, ki so jih pripravili v Pravni mreži za varstvo demokracije, dodanih pa je bilo le nekaj nomotehničnih popravkov.
Zrim: Ne po hitrem postopku
Že pred vložitvijo novele zakona naj bi prišlo do določenih trenj v vladni koaliciji, saj gre pri zdravstvenih ukrepih za izredno politično občutljivo vprašanje. Omejevalni ukrepi so nenazadnje v preteklosti sprožili številne proteste po državi, hkrati pa tudi sedaj obstaja v družbi velik del nasprotnikov ukrepov, ki so na družbenih omrežjih kritični do predlaganega zakona. Da zakon nima celotne podpore v koaliciji dokazuje tudi dejstvo, da podpisov ob vložitvi v zakonodajno proceduro niso prispevali trije poslanci SD, in sicer Meira Hot, Bojana Muršič in Damijan Zrim.
Kot je za Vestnik.si pojasnil Zrim, se osebno sicer strinja, da je zakon potrebno sprejeti, ker je to bilo naloženo že v času bivše vlade s strani ustavnega sodišča, a da bi bilo po njegovem mnenju primerno, da se ga sprejema po rednem in ne po skrajšanem postopku. Pomurski poslanec ravno tako poudari, da bi zakon moral biti v javni razpravi. Novela zakona bo sicer tudi brez omenjenih poslancev imela večino v državnem zboru. V razlogih za sprejem po skrajšanem postopku so predlagatelji zapisali, da gre za manj zahtevne spremembe in dopolnitve zakona.
Po podatkih Covid-19 Sledilnika so včeraj v Sloveniji ob 298 PCR-testih in 1013 hitrih testih potrdili 174 novih okužb. Covidne številke so v zadnjem obdobju ponovno začele nekoliko naraščati, a število hospitaliziranih ostaja nizko. Nacionalni inštitut za javno zdravje je v začetku junija ob sobotah in nedeljah ter praznikih do nadaljnjega prenehal z objavljanjem in s poročanjem dnevnih podatkov o covid-19.