Kot je povedal predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec, bodo s predstavitvijo mladih kmetov in njihovih vizij prišli do še večje prepoznavnosti projekti in problemi, ki so vsebinsko opredeljevali sejme v preteklosti – eden od teh je hrana iz naše bližine. Na sejmu ne bo šlo samo za razpravljanje o mladih kmetih, ampak se bodo ti predstavili na svoji tržnici. Nekateri pa bodo gostovali tudi pri proizvajalcih sodobnih kmetijskih tehnologij, katerih učinkovita uporaba je možna s širokim strokovnim znanjem s področja agronomije in obvladovanjem vrhunske informacijske tehnologije.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
Na sejmu bo letos sodelovalo 1840 razstavljavcev iz 32 držav. Država partnerica je Makedonija, ki bo predstavila svojo kulinarično, vinsko in turistično ponudbo. Ob Makedoniji se bodo s svojimi nacionalnimi in regionalnimi pristopi predstavile sosednje države Avstrija, Madžarska in Hrvaška. Svojo predstavitev bosta imeli še Poljska in Indija, ki letos prvič sodeluje na sejmu. Ob tradicionalnih razstavljavcih kmetijske in gozdarske mehanizacije postajajo vse pomembnejši razstavljavci, ki oskrbujejo kmete z repromateriali. Tu se razmere v zadnjih nekaj letih izredno hitro spreminjajo. Tako kmetje potrebujejo kakovostna gnojila, ki čim manj obremenjujejo okolje. Še pomembnejši pa so ponudniki semen. Za sejem in kmete je dobro, da na sejmu sodeluje večina skrbnikov domačih avtohtonih sort, ki ponovno pridobivajo veljavo v pridelavi predvsem zdrave in okusne hrane. Velik del uspeha ali neuspeha z domačimi semeni lahko obiskovalci preverijo na vrtovih Pomurskega sejma, na katerih Biotehniška šola Rakičan testira posamezne sorte in vrste zelenjave ali drugih kultur.
V ospredju slovenska konjereja
S tradicionalnimi razstavami živali – zadnji dve leti tudi domačih avtohtonih živali – sejem ponuja možnost, da slovenski kmetje ali rejci predstavijo svoje dosežke na posameznih področjih. Posebne pozornosti bo letos deležna konjereja, saj bodo predstavili slovenskega hladnokrvnega konja, posavca in lipicanca ter njihov pomen v slovenski konjereji. Zgodbo zaokroža sodelovanje pretežnega dela slovenske živilskopredelovalne industrije. Da ta sejem ponovno prepoznava kot svojo predstavitveno in promocijsko priložnost, je Erjavec podkrepil s podatkom, da je na letošnjih ocenjevanjih živil in vin sodelovalo za desetino več podjetij kot v prejšnjih letih.
Ob hiši vin, ki ima na sejmu dolgoletno tradicijo in se je izkazala kot dober promotor slovenskih vin, bo sejem letos odprl hišo medu. To je delno povezano z razglasitvijo mednarodnega dneva čebel, ki smo ga letos zaznamovali prvič, in to je priložnost za promocijo vrhunske kakovosti slovenskega medu. V nasprotju s prejšnjimi leti letos na sejmu ne bo razstave prašičev zaradi nevarnosti afriške prašičje kuge.Otvoritveni govor na sejmu bo imel predsednik Podeželske mladine Slovenije Rok Damjan.