Program so zasnovali na Družbeno medicinskem inštitutu ZRC SAZU skupaj s Inštitutom Karakter, sofinancira ga Ministrstvo za zdravje z namenom, da bi dvignili znanja in kompetence na področju prepoznavanja težav v duševnem zdravju, spodbudili k zgodnjem iskanja strokovne pomoči ter prispevali k večji ozaveščenosti o načinih pomoči in samopomoči, ki so na voljo. Pri tem so se osredotočili na severovzhodno Slovenijo, saj je ravno ta konec države najbolj ranljiv.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Tudi kraji po Pomurju sodijo med tiste, kjer imajo prebivalci povprečjem več težav z duševnim zdravjem, kjer zdravniki predpišejo več zdravil in kjer je dostopnost do strokovnih služb slabša v primerjavi z osrednjo Slovenijo. K večji ogroženosti prebivalcev pripomore tudi večja brezposelnost in slabši socialno ekonomski položaj.
V sklopu programa so razvili spletno stran s priročniki, kot novost je iskalnik pomoči pri iskanju strokovne pomoči po regijah, ki so na voljo, hkrati pa pripravljajo tudi delavnice tako za strokovno javnost in posameznikom, ki delajo v ustanovah, kjer prihajajo v stik z ranljivimi skupinami, kot tudi za posameznike in njihove svojce, ki imajo težave z duševnim zdravjem.
Na teh delavnicah strokovni tim, sestavljen iz psihiatrov, psihologov, sociologov, antropologov in drugih strokovnjakov, predstavlja različne teme, in sicer, kakšen je pomen duševnega zdravja v vsakodnevnem življenju, kako je stres povezan z razvojem in vzdrževanjem motenj, prepoznavanje motenj razpoloženja in razlogi za njihov nastanek, kje poiskati pomoč in podobno. Govorijo pa tudi o stigmi, ki je še kako trdovratno prisotna v našem
Do maja se bo v različnih krajih zvrstilo osem delavnic, nekatere so zaprte delavnice za določene poklicne skupine, druge pa odprte. Več informacij dobite na spletni strani OMRA.
Podrobneje pa v prihodnjem Vestniku.