V dvorani soboške župnije je bila včeraj popoldan okrogla miza z naslovom Kaj je dom?, ki jo je pod okriljem triletnega projekta MIND pripravila slovenska Karitas. Ta izvaja omenjen projekt že drugo leto, z njim pa želijo – kot je v uvodu povedal generalni tajnik Slovenske karitas, Cveto Uršič, ozaveščati vse ljudi, zakaj se migracije dogajajo: »Vsi si želimo, da bi bili sprejeti, da bi nam bilo toplo in da bi lahko bili to, kar smo.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Projekt MIND, ki ga sofinancira Evropska Unija, program za Globalno učenje in ozaveščanje javnosti, ter slovensko Ministrstvo za zunanje zadeve, izvaja dvanajst Karitas organizacij iz enajstih evropskih držav.
Saša Eržen, koordinatorka akcije ozaveščanja, je povedala, da si je slovenski Karitas postavil nalogo, da migrante sprejmemo: »Ozavestiti želimo čim več ljudi, zato bo maja letos izdana tudi publikacija o stanju migracij. Mi imamo podatek, da je na svetu 70 milijonov ljudi, ki nimajo prostora, ki bi mu lahko rekli 'dom'. Letos bomo v akciji dali poudarek jeziku in temu, kakšne ovire predstavlja migrantom jezik.«
Prisotni so najprej pogledali kratek film o tem, kaj komu pomeni dom, ki so ga v sodelovanju pripravile vse sodelujoče organizacije Karitasa, nato pa so spregovorili gostje: Mirko Gajšek, prostovoljec soboške Škofijske karitas, Slavka Cekuta, ki je bila enajst let misijonarka v Albaniji, Felicitas Nwabueze iz Nigerije, ki že petnajst let živi v Sloveniji, Vael Hanuna, Slovenec palestinskih korenin, Irma Šinkovec, iz slovenskega zunanjega ministrstva ter Jana Lampe, vodja humanitarne pomoči na Slovenski karitas.
Vsebinsko več v tiskani izdaji Vestnika.