Družina Slana iz Bolehnečic, vasi v Občini Sveti Jurij ob Ščavnici, bo prihodnje leto zaznamovala petdeset let ukvarjanja s konjerejo in udejstvovanja na kasaških dirkah. Prvi voznik je bil Branko Slana, zdaj to dejavnost nadaljujeta hčerka Jasmina in sin Marko.
Najbolj poznan in uspešen konj, ki so ga vzredili, je Frodo S. Njegove skotitve so se razveselili sredi junija 2016 in hitro spoznali, da ne bo povprečen. »Pri nas gre žrebe takoj prvi dan s kobilo iz hleva in navadno je tako, da gre kobila naprej, mladič ji sledi. Frodo pa je bil že od prvega dne svojeglav, tekal je po svoje, kobila Fijona pa mu je sledila,« je obudil spomine lastnik Branko.
Frodo, ki je ime dobil po liku iz trilogije Gospodar prstanov, S pa predstavlja začetnico priimka, je prišel na svet po prvi umetni osemenitvi na kmetiji. Obenem je predstavnik pete generacije tako imenovane F-linije konj in lastnik meni, da so se v njem združili vsi dobri geni prednikov. Nekateri konji pred njim so bili namreč hitri, a so galopirali, drugi so bili vzdržljivi, a prepočasni. Frodo S pa združuje hitrost, delavnost, vzdržljivost in trmo. »Njegov oče je francoske pasme, ki je znana po tem, da tekmuje na daljših progah kot drugi evropski konji. Morda je tudi to pripomoglo k njegovim uspehom,« ga je ob začetku našega pogovora opisal Marko.
Družina je hitro ugotovila, da ima Frodo S potencial, da postane izvrsten, in da mu bodo v Sloveniji težko zagotovili vse potrebno, da ga v celoti izkoristi. Čeprav je v dveletni sezoni dirkal le enkrat, ker ga niso mogli prepričati, da se povzpne na prikolico, se je pozneje začelo kazati, da tudi drugi v njem vidijo nekaj več. Ko sta Branko in Marko z njim tekmovala, so ju konjerejci pogosto kontaktirali in pošiljali ponudbe za nakup. Slanovi so bili neomajni in ga niso želeli prehitro poslati od doma. »Še letos smo dobili ponudbo zanj, čeprav bi si človek mislil, da konj ni vreden toliko, kolikor bi nekateri dali zanj. Pri tem se vidi, da gre nekaterim le za prestiž, ne toliko za to, da imajo konje radi.«
Pohvalijo se lahko, da je bil eden od potencialnih kupcev na začetku kariere njihovega najuspešnejšega konja svetovno znani športnik. Ko je bil Frodo S star tri leta, so bili na kmetiji ravno sredi nekega večjega opravila. Oglasil se je telefon. »Pozdrav. Nikola Jokić se zanima za vašega konja,« je bilo zapisano v sporočilu. Če ga kdo ne pozna, Nikola Jokić je srbski košarkar, član kluba Denver, ki je bil v ligi NBA že trikrat izbran za najboljšega posameznika oziroma MVP. V Somborju ima svoj ranč in konje, ki tekmujejo na kasaških dirkah. Toda Slanovi tudi pri tem zvezdniškem imenu niso popustili in so Froda S ohranili pod svojim okriljem.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Učenci ustvarjali na temo miru
Organizacija Lions clubs International že več kot tri desetletja spodbuja otroke k sodelovanju na trenutno aktualne teme. Letos poteka likovni natečaj pod imenom »Mir brez meja«.
Na Švedsko k Björnu
Branko in Marko sta si bila naposled primorana priznati, da je Frodo S ustvarjen za večja prizorišča od slovenskih hipodromov, in padla je odločitev, da ga pošljejo na treninge v tujino. Markov brat Matej je veterinar in je bil dvakrat na praksi pri Švedu Björnu Goopu. Ker so se tudi spoprijateljili, so trenerja in voznika vprašali, ali bi želel sprejeti Froda S, in ta se je strinjal. Konj iz Bolehnečic je tako leta 2019 odšel na Švedsko, kjer je ostal pet let.
»Sprva smo mislili, da bo tam le nekaj mesecev in se bo kot štiriletnik vrnil v Slovenijo, da bomo z njim tekmovali na slovenskem derbiju. Potem pa je začel tekmovati na Švedskem, na prvih treh startih suvereno slavil, na četrtem je bil tretji in spoznali smo, da bo bolje, če ostane v tujini,« prizna Marko. Slanovi so za njegovo bivanje plačevali najemnino. »Računi so bili visoki, mesečno 1500 evrov ali še več. V prvih mesecih, ko Frodo S še ni dirkal, se je znesek kar nabral, ampak postajal je uspešen in lahko smo ga financirali z nagradami.«
Švedska je ena od najboljših držav v kasaškem športu, pred njo je po ocenah poznavalcev tega športa le Francija. Froda S je na severu vseskozi treniral Goop, tudi vozil največkrat sam, občasno pa še kdo drug. »Trener ima veliko vlogo pri konju. Frodo S je zahteven in ima svoj karakter. Pred dirko se mora skoncentrirati na kas in če ga je kaj ujezilo, mu na tekmi ni šlo. Tako se je tudi videlo, da ga Björn najbolj pozna, da ve, kako ravnati z njim,« pove Marko.
Ob Sloveniji in Švedski je konj iz Bolehnečic tekmoval še v Italiji, na Norveškem, Danskem in v Franciji. Na Švedskem je več tekmovalnih kategorij, konji, ki so zaslužili čez 170 tisoč evrov, pa dirkajo v odprtem razredu. To pomeni, da je konkurenca velika in različna, saj lahko v njej tekmujejo tudi konji, ki so zaslužili precej več kot 170 tisoč evrov. Prav zaradi tega je Frodo S šel še v Francijo, kjer je zaradi še bolj zgoščene konkurence določenih več kategorij. Eden od vrhuncev kasaške sezone na Švedskem pa je večdnevni dogodek, imenovan Elitloppet. Frodo S je na njem tekmoval štirikrat, nanj pa se uvrstijo le najboljši konji v državi. »Vsak trener in lastnik stremi k temu, da bi s konjem vsaj enkrat nastopil na tej dirki. To so neverjetne dirke,« pravijo Slanovi in dodajajo, da se tekmuje v več kakovostnih razredih. Največji uspeh je Frodu S uspel v finalu srebrne divizije, kjer je bil lani drugi.
Železni konj iz Ljutomera
Prleška družina je svojega konja v tujini večkrat obiskala. Prvič med epidemijo koronavirusa, ko so tribune na hipodromu samevale, prisotni so bili lahko le lastniki. »To je bilo najslabše, sedeli smo v VIP-loži med bogataši, ki so jedli kaviar, mi pa smo komaj čakali, da zagledamo našega konja. V hlev žal zaradi predpisov nismo smeli. Takrat je Frodo S tekel tudi osebni rekord (1.10,6) na krajši razdalji, ki ga drži še zdaj. Naslednje leto ni bil najuspešnejši, ampak nam je takrat več pomenilo, da smo lahko šli k njemu v hlev,« razlaga Marko. »Björn nam je večkrat dejal, da Froda na Švedskem vsi poznajo, ker je tako popularen in poseben. Je manjše rasti, a toliko bolj bojevit. V eni od švedskih revij so članek o njem naslovili Železni konj iz Ljutomera, na spletu pa ga večkrat opisujejo kot konja, ki ni večji od kuhinjske mize, ampak največji po srcu,« pove Branko.
Slanovi še menijo, da je lahko zgodba o Frodu S navdih za marsikaterega slovenskega rejca, da si bo upal storiti korak naprej in konja poslal v tujino. »Tveganje je veliko, tega se zavedamo. Tudi mi smo porabili nekaj tisoč evrov, preden je konj sploh stopil na progo, ampak na koncu je bilo vredno.« Frodo S si je po besedah lastnikov ustvaril kariero, o kakršni lahko mnogi le sanjajo. »Ne vem, ali se bo v Sloveniji še skotil tak konj, ki bi videl vsa ta dirkališča, ne da bi na njih še tekel.«
Na kmetiji redijo šest konj. Od začetka novembra je med njimi spet Frodo S. Vrnitev je v vseh vzbudila veliko čustev, pripravili so mu sprejem in zanj okrasili dvorišče. »Po našega šampiona sem šel do Sežane s tovornjakom Reneja Hanžekoviča. Z mano sta bila brat in Drago s Ptuja, ki me je na vseh dirkah spremljal. Med vožnjo smo obujali spomine, kako smo včasih s tovornjakom hodili na dirke, ko niso delali smerniki, konji so bili slabi, 40 let pozneje pa smo šli po naš biser,« je bil med našim obiskom čustven Branko.
Ob Frodovi vrnitvi je bila v hlevu samo še ena kobila iz leta 2019, Slanovi pravijo, da je bila kar agresivna, tako da se verjetno nista prepoznala. »Bi pa rekel, da je prepoznal domač hlev, ker je šel brez postanka čez prag proti boksu,« nam je opisal trenutke vrnitve Branko. Pri tem sta se z Markom tudi spomnila, da ko so pred leti eno od kobil dali kmetu na drugem koncu vasi, je vsakič, ko je pobegnila, prišla v prvi dom.
Morda še ni konec
Frodo S se je k lastnikom vrnil po tem, ko si je na Švedskem poškodoval tetivo, kar je bil hud udarec za domače in ekipo, ki je zanj skrbela na severu Evrope. Njegova nadaljnja kariera je zdaj negotova. Ali bo še tekmoval, naj bi bilo znano po nekaj mesecih. Ne glede na to, ali bo še kdaj stopil na hipodrom ali ne, se njegova družina zaveda, da je v karieri dosegel ogromno, kajti vsakič, ko je prišel do cilja, je končal na nagrajenih mestih.
So si pa že, ko so sprejeli odločitev, da ga pošljejo v tujino, obljubili, da bo nekoč prišel nazaj. »Zavrnili smo vse mamljive ponudbe interesentov in ko smo šli enkrat na Elitloppet, smo na Švedskem zavestno kršili predpise. V gozdu smo izpulili brezo, javor in bor in si rekli, da bomo sadike posadili. Ko bodo zrasle, bo Frodo S že končal kariero, se vrnil k nam in počival v njihovi senci. Zdaj smo že tam, saj je javor visok že dva metra, Frodo S pa je spet med nami,« je slikovit Branko.
Vsem, ki so želeli kasača pripeljati v svoj hlev, pa se še danes kolca po njem. Tudi Nikoli Jokiću. »Na dirki v Subotici sem govoril z njegovim menedžerjem in rekel je, kako mu Nikola še danes govori, da bi morali kupiti Froda. Naš Marko jim je takrat ceno postavil pri 50 tisoč evrih, ampak vsi smo vedeli, da ga za ta denar ne bodo kupili,« se za konec našega obiska nasmeje Branko.
Uspehi v številkah
Frodo S je v dosedanji karieri vknjižil 78 startov na hipodromih v več evropskih državah. Petnajstkrat je zmagal, štirinajstkrat zasedel drugo in desetkrat tretje mesto. V letih 2020, 2021, 2022 in 2023 je bil konj leta in postal prvi, ki je naziv osvojil tri sezone zapored. Je nosilec enajstih slovenskih absolutnih rekordov. Rekord kariere na krajše razdalje ima pri 1 minuti in 10,6 sekunde, na srednje dolge proge 1.11,6 in na dolge proge 1.13,4. Z uspehi je zaslužil skoraj 180 tisoč evrov.