vestnik

(KAVČ #11) "Nesreča se največkrat zgodi, ko jo najmanj pričakujemo," pravi Martin Smodiš

Andrej Bedek, 17. 10. 2024
Jure Kljajić
V našem podkastu Kavč je gostoval Martin Smodiš, vodja izpostave za zaščito in reševanje in poveljnik štaba civilne zaščite za Pomurje.
Aktualno

V našem podkastu Kavč je gostoval Martin Smodiš, vodja izpostave za zaščito in reševanje in poveljnik štaba civilne zaščite za Pomurje. Z njim smo se pogovarjali tudi o tem, ali se bo v prihodnosti sploh dalo obraniti pred ekstremnimi naravnimi pojavi in drugimi elementarnimi nesrečami.

Martin Smodiš je 23. leto v vrhu pomurskega sistema zaščite in reševanja, sistema, ki je v vodni ujmi avgusta lani izšel kot zmagovalec tako kot že večkrat prej. Smodiš je bil prvi med enakimi, ki so se spustili v neizprosen boj z neusmiljeno naravo. Vodja izpostave za zaščito in reševanje ter poveljnik štaba civilne zaščite za Pomurje pravi, da je »vsaka nesreča dogodek zase in vsakič pridobimo kakšno izkušnjo. Zelo pomembno je, da tako izkušnjo koristno uporabimo v prihodnje ob naslednji podobni nesreči. Popravnega izpita ob takih nesrečah pač ni! Ob priložnosti rad uporabim rek, da nesreča nikoli ne počiva in pride največkrat takrat, ko jo najmanj pričakujemo, zato se nanjo pripravljajmo, kot da pride že danes oziroma jutri. To še posebej velja ob vse bolj nepredvidljivih dogajanjih v naravi.«

Zaradi naglih in nepredvidljivih podnebnih sprememb naravne nesreče, kot so neurja s točo in močnim vetrom, poplave in plazovi, suša, visok sneg, žled in druge, postajajo pogostejše in vse bolj intenzivne, s hujšimi posledicami in z vse večjo gmotno škodo. Zato je treba na te naravne nesreče z vidika priprav in delovanja vseh izvajalcev nalog zaščite, reševanja in pomoči ter zaščitnih ukrepov na vseh ravneh računati kot s stalnico, še pravi Smodiš.

martin-smodiš, kavč
Jure Kljajić
Martin Smodiš je 23. leto v vrhu pomurskega sistema zaščite in reševanja, sistema, ki je v vodni ujmi avgusta lani izšel kot zmagovalec tako kot že večkrat prej.

V podkastu je tudi opozoril, da ni sistema, v katerem bi lahko socializirali vsa tveganja, ki jih lahko doživimo, tako z vidika varstva fizične integritete ali varnosti premoženja. »Noben sistem v prvem trenutku na kraju dogodka ne more zagotoviti vse pomoči, ki jo neposredno prizadeti potrebujejo in pričakujejo, četudi so reševalne službe še tako hitre in učinkovite. Ljudje se bodo morali še bolj zavedati, da je med drugim zelo pomembno, koliko in kako si lahko ob kakršni koli ujmi ali nesreči pomagajo sami in seveda drug drugemu.«

Poslušajte novo epizodo podkasta. Slišali boste tudi, da levji delež pri odpravljanju posledic naravnih nesreč opravijo prostovoljni gasilci, ki so gonilna sila slovenskega sistema zaščite in reševanja.

kavc martin-smodis podkast zascita-in-resevanje