Kulturno društvo (KD) Lipa že četrto leto zapored ob adventnih nedeljah ob vencu, ki krasi vas, pripravlja poseben skeč. V glavnih vlogah sta sosedi, ki ju navadno igrata Vida Zver in Ivana Tivadar, članici dramske sekcije društva. V letošnjem prvem skeču, ko so prižgali prvo svečo na vencu, je Tivadarjevi na pomoč priskočila Nataša Hartman Adjei in zaigrali sta hudomušen dialog. Soseda, ki je prižigala adventno svečko, je srečala Faniko iz Beltinec, ki je prišla v sosednjo vas, da se fotografira v božični sceni in si ogleda lučke. Izzvala jo je z vprašanjem, ali v Beltincih tega nimajo, in Fanika ji je vztrajno odgovarjala, da bodo še imeli. Ko je nastopil čas za prižig svečke, ta ni želela zagoreti, ker je Fanika odstranila baterijo. Soseda se je čudila, kaj pa zdaj. »Vidiš, to pa mi imamo. Baterije pa mi imamo,« ji je glasno odvrnila Fanika v duhu medkrajevnega zbadanja. V drugem in tretjem skeču se je vrnila stalna zasedba sosed, kaj se bo zgodilo v zadnjem, četrtem, pa si boste lahko ogledali danes na društvenem facebook profilu.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Vestnikov adventni koledar) Preverite, kdo bo servisiral kolo
Ne zamudite priložnosti in se potegujte za lepe nagrade.
»Ideje za nove zgodbe črpamo iz vsakdanjega življenja, snemamo pa jih brez scenarija. Pripravimo si oporne točke, zgodba pa se potem razvije sama od sebe. Prvi adventni skeč smo pripravili že v času epidemije koronavirusa, da krajanom sporočimo, da imamo adventni venček. Načrtovali smo le enega, a smo v treh dneh dobili toliko odzivov, da smo si rekli, da moramo nadaljevati, in tega se držimo še sedaj,« je povedal predsednik društva Aleš Balažic.
Društvo, ki je nastalo pred 42 leti, šteje okoli šestdeset članov. V zadnjih nekaj letih se je članstvo povečalo za dvomestno število in še narašča. Interes predsednika veseli, predvsem pa to, da društvo združuje različne generacije. »To se mi zdi zelo pomembno za nadaljnji razvoj.« V društvu deluje več sekcij, ob že omenjeni dramski skupini še ljudski pevci, ženska vokalna skupina in otroška skupina.
Potrditev dobrega dela
Dramska skupina Veseli vandrovci deluje že 25 let in ob tem jubileju so se s posebnim memorialom spomnili ustanoviteljice Milene Jerebic. Vodja skupine je sedaj Mojca Adanič Jerebic, v njej pa je aktivnih do deset članov. Najbolj poznani so po skečih, za katere scenarije navadno pišeta Balažic in vodja in so vedno v prekmurskem narečju. »Mojca scenarije večkrat pripravi tudi sama, na vajah pa pogosto staknemo glave in si izmenjamo mnenja. Najpogostejše tematike, ki jih upodobimo, so iz vsakdanjega življenja, kot so sosedski odnosi, nevoščljivost, vaške anekdote, zakonske težave,« je opisal Balažic, ki je ponosen, da je dramska skupina na letošnjem festivalu skečev Prefrigani zgrebaš v Pečarovcih prejela dve nagradi. Nastopili so s skečem Poletite z nami in navdušili strokovnega ocenjevalca, tako da je njihov nastop izbral za najboljšega, podobno kot lani, Miran Tivadar pa je prejel priznanje za najboljšo moško vlogo. »Vsi smo ljubiteljski igralci in nam te nagrade veliko pomenijo. So dokaz, da delamo dobro, da se razvijamo in da trud, ki ga vlagamo v vaje, ni zaman.« Vse bolj skupino vabijo tudi na osebna praznovanja, za katera imajo na razpolago posebne skeče, ki pri obiskovalcih izzovejo širok nasmeh na ustih.
S skeči so že bili prisotni na marsikateri prireditvi v regiji, pred dnevi so že tradicionalno obiskali Dom starejših Lendava in stanovalcem popestrili december, gostovali so na lendavski prireditvi Praznujmo skupaj, do konca leta pa jih čaka še nekaj nastopov.
Pred tednom dni je društvo v domači kulturni dvorani izvedlo božično-novoletni koncert, na katerem so se predstavile sekcije društva in tudi nekaj gostov, častni gost koncerta pa je bil Tomaž Simetinger, pomočnik direktorja Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti. Sicer pa je KD Lipa drugo leto zapored ob prekmurski cimprani hiši uredilo božično sceno in jo poimenovalo pravljica pod gümlo. Ljudje se lahko tam fotografirajo in uživajo ob pogledu na lučke ter božično jelko, kmalu bodo tam postavili še jaslice. »Lani, ko smo to pripravili prvič, smo dobili veliko pohval in zanimanja, zato smo letos sceno razširili in dopolnili,« je rekel Balažic.
Ohraniti dediščino
Precej pomladila se je v zadnjih letih tudi ženska vokalna skupina, ki jo vodi zborovodkinja Metka Sabo. »Vesel sem, da so skupino in naša prizadevanja prepoznali tudi zunaj naše vasi, tako da imamo tri pevke iz drugih krajev,« razlaga Balažic. Aktivni so tudi ljudski pevci, ki skozi leto precej nastopajo in se udeležujejo revij Napev-Odsev, ter otroška skupina, v kateri je okoli 15 otrok in jo vodi vzgojiteljica Gordana Sobočan. S petjem in plesom se navadno predstavljajo na vaških proslavah ob različnih praznikih.
Aleš Balažic društvo vodi drugi mandat, aktivneje se je vanj, pa tudi v druga društva v vasi, s katerimi dobro sodelujejo, vključil po končanem študiju in vrnitvi iz Ljubljane. V preteklih letih je društvo vodil tudi njegov oče in prizna, da je od njega in drugih članov prejel veliko znanja. Najbolj pa ga veseli dejstvo, da trud KD prepoznajo krajani in dogodke obiskujejo ter jih podpirajo. Člani nameravajo tudi v prihodnje pripravljati tradicionalne prireditve, tretji petek v januarju jih denimo čaka »lüjpanje tikvinoga semena«, z Zavodom za turizem, kulturo in šport Beltinci pa načrtujejo obuditev večerov pod gümlo.
Kot je še rekel Balažic, je od teh dogodkov, ki so potekali v obliki pogovornih večerov, minilo deset let in želijo jih ponovno zagnati. »Na teh večerih je beseda tekla o tem, kako je življenje potekalo nekoč, katere aktivnosti so ljudje počeli, pa jih zdaj več ne, na primer lüjpanje tikvinoga semena, mlatenje slame, ličkanje koruze, pripovedovale so se anekdote.« Ti večeri so bili vedno dobro obiskani, njihova obuditev pa bi bila pomembna za ohranitev kulturne dediščine.