Kot je sporočil minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, ki je nedavno postal prvi komunikator vlade, je bila na današnji seji sprejeta uredba, ki je bila v javni obravnavi že lanskega julija, določa pa:
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPrvi sneg zapadel tudi po nižinah
Na cestah velja večja previdnost.
• podrobnejša pravila urejanja prostora za postavitev fotonapetostnih naprav pri novogradnjah in rekonstrukcijah objektov ter izjeme od njihove obvezne postavitve,
• podrobnejša pravila urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav na predpisana prednostna območja in
• podrobnejša pravila urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav ter sprejemnikov sončne energije na druga območja in objekte.
V prvi vrsti uredba nalaga obveznost postavitve sončne elektrarne pri:
- novogradnji utrjenega parkirišča, katerega tlorisna površina je 1000 m2 ali več,
- novozgrajenem objektu, katerega tlorisna površina strehe je 1000 m2 ali več,
- prizidavi objekta v vertikalni smeri, kjer je tlorisna površina strehe prizidave 1000 m2 ali več,
- prizidavi objekta v horizontalni smeri, kjer je tlorisna površina strehe prizidave1000 m2 ali več,
- rekonstrukciji objekta, pri kateri se posega tudi v nosilno konstrukcijo strehe, katere tlorisna površina je 1 000 m2 ali več.
Streha s tlorisno površino 1000 kvadratnih metrov je torej v naravi 20 metrov široka in 50 metrov dolga streha, kar pomeni, da gre predvsem za večje, poslovne objekte, proizvodne hale in podobno. Kot je pojasnil Arčon, bo veljala le za tiste, ki bodo imeli možnost priključitve na omrežje in ustrezno lego. V letu 2022 je bilo sicer v sistem priključenih 12.698 sončnih elektrarn skupne moči 227,6 MW, v letu 2023 pa je bilo priključenih 18.034 sončnih elektrarn skupne moči 411,8 MW. Skupno je na dan 31. december 2023 v sistemu 49.092 sončnih elektrarn v skupni moči 1.104,5 MW (to so individualne sončne samooskrbe elektrarne, skupnostne sončne samooskrbe elektrarne ter sončne elektrarne z merjeno električno energijo). V Programu evropske kohezijske politike za obdobje 2021- 2027 je namenjenih 60 milijonov evrov za proizvodnjo električne energije iz sončne energije. Sprejeta uredba bo pripomogla k lažjemu koriščenju teh spodbud in povečanju obnovljivih virov energije v Sloveniji, so po seji vlade sporočili z ministrstva za naravne vire in prostor.