Center za dnevno varstvo starejših bo namenjen ljudem, ki še ne potrebujejo celodnevne oskrbe, potrebujejo pa pomoč in organizirano obliko bivanja nekaj ur na dan, odprt pa bo tudi za starejše ljudi, ki si zaradi osamljenosti želijo družbe. Center bo lahko sprejel do petnajst ljudi in glede na zdajšnje število uporabnikov pomoči na domu v lokalni skupnosti in starostno strukturo v vasi bi se jih približno toliko lahko odločilo za tovrstno oskrbo. »Vsekakor bo občina pomagala ljudem, če bo to potrebno, s subvencijami, da bodo lahko uporabljali storitve in da objekt ne bo ostal neizkoriščen,« je povedal Ivan Markoja, župan Občine Odranci. Interes za obiskovanje centra in uporabo njegovih storitev bodo v času gradnje preverili z anketo in takrat bo tudi bolj jasno, kakšna bo organiziranost centra.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Ob dnevnem centru želi občina postaviti še manjši dom za bivanje starejših, za projekt, za katerega že pripravljajo dokumentacijo, se bodo jeseni potegovali na razpisu za sofinanciranje. »To smo že tudi predstavili ministru za socialne zadeve Janezu Ciglerju Kralju ob njegovem nedavnem obisku v Odrancih, kajti vas s skoraj tisoč sedemsto prebivalci to potrebuje, če želimo, da bi ljudje čim dlje v starosti ostali doma ali v domačem kraju. S temi našimi načrti se je minister tudi strinjal,« je povedal Markoja.
Oba objekta bosta z dejavnostjo socialnega varstva starejših tvorila del načrtovane ureditve vaškega središča, za kar bo občina zagotovila približno tisoč kvadratnih metrov zemljišč, tu pa bi postavili še objekt s prostori za knjižnico s čitalnico in za podobne dejavnosti, pa tudi lične hiške na primer za slaščičarno in podobno ponudbo.
Župan je ministra seznanil tudi z možnostjo, da bi v Odrancih, kjer imajo kar nekaj praznih hiš, oblikovali stanovanjsko skupnost za mlade, ki zaradi različnih razlogov ne morejo živeti v svoji družini, po končanem šolanju pa tudi nimajo možnosti za samostojno življenje. Podjetja v občini in številni obrtniki, ki delujejo v občini, bi namreč tem mladim lahko ponudili tudi zaposlitev.