Poročali smo o posnetkih neprimerne reje kokoši na eni od pomurskih kmetij, ki so jih pred dvema dnevoma razkrili v oddaji Tarča. Že takrat smo zapisali, da je bilo iz novinarskega prispevka moč sklepati, da gre za eno od kmetij iz Občine Gornja Radgona, a jih poimensko nismo imenovali. Toda kmetija, gre za Kmetijo Kaučič iz Gornjih Ivanjcev, se je odločila javno izpostaviti in podati komentar. Na družbenem omrežju facebook so zapisali, da so preko objave v oddaji doživeli ogorčenje, zato je prav, da podajo svojo zgodbo.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(VIDEO) Razkrita neprimerna reja kokoši na kmetiji z desnega brega Mure. "Da kokoš znese jajce na truplu in porabi perje poginule živali za gnezdo, je absurd" pravijo na NCDŽ
Družinsko podjetje tega rejca naj bi v lanskem letu od proračunskih porabnikov prejelo skoraj milijon in pol evrov.
"Ti posnetki, ki so bili včeraj prikazani v oddaji, so bili dejansko zmontirani in računalniško obdelani. Če ste dobro pogledali, je bila ena poginula kokoš slikana iz treh zornih kotov in iz samih posnetkov, ni razvidno, da bi to naj bil naš hlev, zato vsako takšno blatenje našega imena in ravnanja z živalmi strogo zavračamo," so zapisali.
V odzivu so navedli še, da so jih danes obiskali inšpektorji, in da je nadzor pokazal ravno nasprotno. "Živali so v dobri kondiciji, ob celotnem temeljitem pregledu sta inšpektorici našli v hlevu dve poginuli kokoši in dve bolni kokoši, kar pa je čisto normalno ob prisotnosti 12.000 kokoši v hlevu in lahko predstavlja dnevni pogin. Predložili smo jim točne zapise pobiranja pogina kokoši in potrdila s strani ustrezne službe o odvozu poginulih kokoši. Drugih nepravilnosti, kot so bila navedena v oddaji, nista zaznali," so zatrdili.
V nadaljevanju zapisa so poudarili še, da je v pripravi novela zakona o dobrobiti živali in da vsi aktivisti za zaščito živali stremijo k temu, da se reja v obogatenih kletkah ukine. "Kljub temu, da je takšna reja dovoljena v Evropski uniji in v Sloveniji. Vendar se moramo prav vsi zavedati, da pa jajca iz takšne reje so najbolj čista jajca z najmanjšo možnostjo okužbe s salmonelo, saj niso v stiku z iztrebki kokoši, kot je to pri talni reji in ukinitev te reje v Sloveniji zmanjša samooskrbo za dodatnih 20 %. S tem bomo samo povečali uvoz jajc iz drugih držav, predvsem iz Ukrajine, ki se že danes prodajajo na trgovskih policah." Nadaljevali so, da so aktivisti iskali primer reje v obogatenih kletkah in pripravili članek, katere žrtev so oni.
Ob koncu so še vsem strankam sporočili, da v hlevih ravnajo primerno in v skladu z zakonom z živalmi in če jim ne bi bilo mar za živali, se družina ne bi več generacij ukvarjala z živinorejo. Ostro so zavrnili vse očitke in dodali, da se počutijo ogoljufane in izrabljene v celotni zgodbi.