V Pokrajinski in študijski knjižnic Murska Sobota je v zbirki Lahko jem izšla že enajsta publikacija, ki tokrat predstavlja jedi, bogate z vlakninami. Avtorji knjižice, ki sta jo založila Pomursko društvo za boj proti raku in Nacionalni inštitut za javno zdravje, so Branislava Belović, zdravnica specialistka socialne medicine in pediatrije ter zdravnica specialistka epidemiologije, Luka Đolonga, kuharski mojster, ter Sanja Fartelj, vzgojiteljica predšolskih otrok.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Kot je pojasnila Belovićeva, vsako leto izberejo določeno temo, ki ji posvetijo več pozornosti, tokrat so to vlaknine, saj želijo spodbuditi ljudi, da uživajo hrano, bogato z vlakninami. Publikacija je zasnovana s kratkim uvodom, ki predstavi, kaj sploh so vlaknine in zakaj jih je koristno uživati, nadalje so predstavljena živila, bogata z vlakninami, kar je značilno za vsako publikacijo v omenjeni zbirki, pa so enostavni in preprosti recepti s sestavinami iz lokalnega okolja, primerni za vse obroke dneva.
Te so prispevali vsi trije avtorji, zasnovani pa so tako, da so dostopni vsem in omogočajo, da postane zdrava prehrana del vsakdana. Kot je povedala Farteljeva, se temelji zdravega prehranjevanja začnejo v domačem okolju, celotna družina je tista, ki mora uživati zdravo in polnovredno hrano. "Otroci marsikdaj ne želijo poskusiti določenih živil, velikokrat zato, ker z njimi nimajo izkušenj oziroma jih ne poznajo. Odrasli smo tisti, ki jim jih moramo predstaviti, še bolj pa jim omogočiti, da skupaj z nami pripravijo kakšen obrok ali prigrizek. Poleg tega, da bo to otrokom v veliko veselje, bo to zanje spodbuda, da zaužijejo obrok, ki so ga sami pomagali pripraviti. Na pravi način jih je torej treba popeljati na pravo pot prehranskih navad, k temu pa lahko seveda prispeva tudi vrtnarjenje, če imamo zanj možnost," tako Farteljeva.