Pred petimi leti se je Marko Žalik iz Murske Sobote odločil stopiti na samostojno podjetniško pot in postati osebni trener. Pustil je službo monterja električnih omaric na terenu, saj se v tem dolgoročno ni videl in v opravljanju tega dela ni užival. Leta 2019 je v Ljubljani pridobil mednarodni licenci za osebnega trenerja in prehranskega svetovalca, leta 2022 je z opravljenimi izpiti za licenco postal še rehabilitacijski specialist. Ideja o tem, da bi z znanjem in izkušnjami, ki jih je s treningi za lastne potrebe nabiral deset let, pomagal tudi drugim ter jim omogočil lažje preobrazbe, predvsem pa jim vcepil zavedanje, da je vadba pomembna za zdravje, moč in energijo, je v njem zorela že nekaj časa. Priznal je, da ta pot na začetku ni bila enostavna. »Ljudje te ne poznajo, stranke je težko pridobiti in obdržati, prav tako nisem imel izkušenj s treniranjem drugih. Vsak posameznik je zgodba zase, vsako telo se odziva drugače, drugih pa ne moreš trenirati enako kot sebe. Sam prav tako nikoli nisem imel fizičnih bolečin, poškodb ali težav, zato sem se moral, če sem želel kakovostno pomagati drugim, o tem dodatno izobraževati, prebirati literaturo. Pridobljene licence so mi sicer dale veliko, vendar ti še vedno največ prinesejo izkušnje,« pravi sogovornik.
Začetki so bili skromni. Prvih nekaj strank, ki jih je imel, je treniral v parku v Beltincih. Tja je s svojim takratnim starim avtomobilom vedno znova vozil pripomočke in opremo za trening ter s strankami telovadil. »Krog se je počasi začel širiti, reklama je šla od ust do ust in tako mi je uspelo,« pove 31-letnik. Ko je pridobil že omenjene licence, si je postavil osebni rok. Če mu v pol leta ne bi uspelo na področju osebnega trenerstva, bi se zaposlil, pustil to pot za seboj in bi treniral le zase.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Večinoma povprašujejo po preobrazbah
Z vztrajnostjo, predvsem pa s kakovostjo storitev, ki jih je ponujal, je pridobival vse več rednih strank, ki jim pomaga pri telesnih preobrazbah ali pa z njimi izvaja preventivne vadbe po poškodbah ali operacijah, trenira tudi invalidne osebe. Svoje storitve ponuja v fitnes centru Spartacus v Murski Soboti, kjer stranke zakupijo mesečno vstopnico za fitnes, dodatno pa zakupijo še njegove storitve. Kot je povedal sogovornik, mu za zdaj tak način dela ustreza.
Stranke, ki jih ima, večinoma pridejo zaradi preobrazbe, kar pomeni, da jim pripravi ustrezne treninge, pa tudi jedilnike ter jih nauči ustreznega in zdravega prehranjevanja. »Ko oseba usvoji tak življenjski slog, ohranja rezultate na dolgi rok,« pravi. Pot do želenih rezultatov je sicer odvisna od vsakega posameznika, kljub temu obstaja neki časovni rok, ko bi se delo na treningih in ustrezna prehrana pri njegovih strankah morala obrestovati. »Če je oseba popoln začetnik, se ne lotimo preobrazbe takoj, ampak začnemo z otroškimi koraki. Stranko naučim trenirati, vseskozi poudarjam red in disciplino, naučim jih tudi prehranjevanja in nakupovanja hrane. Ko minejo približno trije meseci, preidemo na zahtevnejšo preobrazbo, če je stranka za to pripravljena. To ponovno traja od 12 do 16 tednov. Če oseba že obvlada osnove, se čas seveda skrajša in do preobrazbe ob rednem delu in disciplini pride po treh do štirih mesecih,« pojasni Žalik.
Sam je v svojo preobrazbo vložil kar nekaj let. Kot je povedal, je bil v srednji šoli zelo suh in šibkejši od večine vrstnikov. Prelomen je bil zanj trenutek, ko je njegov takrat 15-letni sošolec v domačem okolju rešil sosedo pred nasilnim možem in ga do prihoda policistov zadrževal. »Takrat sem se zavedel, da sam kaj takšnega ne bi zmogel, ker sem bil prešibek. To je bil trenutek, v katerem sem se odločil, da moram nekaj storiti zase, in tako se je začela moja osebna pot preobrazbe,« nam je še zaupal Žalik, ki je v preteklih letih dvakrat sodeloval tudi na amaterski ravni v bodibildingu.