Dolgoletna prijatelja rada kuhata, rada pečeta pice in tako je nastala zamisel o t. i. food trucku oziroma kombiju s hrano, na katerem bi pekli pice, ter krušni peči na kolesih. Dobro je bilo treba premisliti, kako vse skupaj izvesti in pripraviti, da lahko zdaj dve dekleti Žana Hoheger in Anja Gregorec sami potujeta s predelanim vozilom, postavita in zakurita peč, pripravita testo in zapečeta pico. »Želeli smo ponuditi nekaj res dobrega in slastnega, česar ne dobiš povsod,« povejo snovalci te ideje.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPo soboških ulicah se vozi avtomobil, odet v praznične lučke. Ste ga opazili?
Lastnik avtomobila pravi, da želi z lučkami slediti novodobnim trendom.
V eni uri, če je treba, spečejo tudi do 25 pic.
Kar zahtevno je bilo usposobiti vozilo za peko pic, ki mora imeti krušno peč, delovno površino, shrambo in še prostor za drva. Vzeli so novo vozilo in ga predelali po svoje za pripravo hrane, razlaga Balažic. Ker v krušni peči delajo z ognjem, je treba poskrbeti tudi za varnost. »Zamislili smo si, da se lahko peč zelo enostavno potegne iz vozila, s tem se pice pečejo zunaj, priprava pa poteka v vozilu.« Vgradili so tudi komoro za testo, ki uravnava njegovo temperaturo, kajti testo iz hladilnika ne more takoj v vročo peč, prej se mora ogreti, da se lahko oblikuje in da potem rob lepo puhasto narase, pravita dekleti. Prostor je premišljeno izkoriščen in omogoča, da proces priprave poteka tekoče. V eni uri, če je treba, spečejo tudi do 25 pic.
Še prej pa so dolgo iskali pravo formulo in recepturo. Celo več let, prizna Balažic in doda, da vseh skrivnosti ne more izdati, nekaj pa vendarle. Pri pici najprej pomislimo na testo. To je res pomembno, a da se speče dobra pica, pravi Balažic, je ključno še veliko drugega, na primer prava temperatura za peko. »Pice smo pekli na različne načine, z različnimi pripomočki in napravami, tudi na žaru, dokler se nisem odločil, da sam zgradim krušno peč. Sam sem že imel nekaj izkušenj s krušno pečjo, saj sem zgradil peč za pico na kolesih, in ker je bila atraktivna, smo jo pogosto vzeli s sabo in pekli pice pri prijateljih. Ker je naletelo na zelo dober odziv, sem začel razvijati idejo, da bi lahko take pice ponudili še komu.«
Tudi za testo so porabili kar nekaj časa. Pica mora imeti tanko, a mehko testo, hrustljavo skorjico, lepo zapečen rob s kakšno črno piko in izbrane sestavine za povrhu. Poleg moke je za testo pomemben čas vzhajanja. »Naše testo vzhaja počasi in dolgo, tudi na hladnem, kar pomeni, da s tem pridobiva okus, in ker ima manj kvasa, je pica lažje prebavljiva,« pove in nadaljuje, »veliko smo mesili, pekli, odkrivali prava razmerja, temperaturo in čas peke ter veliko okušali, da bi prišli do čim bolj popolne pice, take, kot mora biti, preden smo rekli, da bo ta prava.«
Njihova pica ni kopija najbolj znane, napolitanske, od njih so se le učili in pri tem upoštevali zahteve in okuse našega trga. »Mnogi, ki so poskusili oboje, pravijo, da so te še boljše.« Veliko pozornost posvečajo tudi kakovostnim sestavinam, moki za testo, kakšen kvas vzamejo, prav tako paradižnikovim pelatom, sploh pa mocareli. Po želji dodajo še slanino, pršut, različne sire, avokado, zelišča, otroke ali sladokusce pa razveselijo, ko čez pečeno testo namažejo čokoladni namaz.
Tovrstni kombiji s hrano so po svetu zelo priljubljeni in tudi pri nas postajajo vedno bolj popularni in del ulične kulinarike oz. street fooda. Prinašajo nove jedi in okuse, za to pa ni treba več v druge kraje, saj se pripeljejo v bližino doma ali službe. Pomembno pa je tudi, da postrežejo s hitro in sveže pripravljeno hrano. Pravzaprav je to nov način prehranjevanja, ki se prilagaja sodobnemu načinu življenja, ko ni časa za posedanje, ampak nekaj na hitro vzameš in lahko greš naprej. Super Pizzo lahko od junija srečamo na različnih lokacijah v Pomurju in po Sloveniji, na festivalih in dogodkih. Za zdaj vozi le eno vozilo, po besedah Banfija pa razmišljajo, da bi pilotni projekt razvili in v prihodnje imeli franšizo, da bi pice v krušni peči na drva lahko pekli na več krajih.