Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa opaža, da vedno bolj mile zime na ceste privabljajo vse več kolesarjev. Toda temperature so za kolesarje vendarle precej nizke, kar velja upoštevati pri oprijemu, tudi na suhem cestišču oziroma kolesarski stezi. Zaradi nizke oblačnosti, megle, kratkega dneva in pogostih padavin je slabša predvsem vidljivost.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuS tribune: Figure, o katerih se preveč govori
V tujini se je nekaj že začelo spreminjati, sploh s strožjimi sankcijami za tiste, o katerih se preveč govori.
Kolesarjem tako svetujejo, naj poskrbijo za vidnost in varnost. To so priporočila:
- nosite odsevna oblačila in uporabite ustrezne svetlobne elemente,
- redno vzdržujte kolo, vključno ali predvsem z zavorami in pnevmatikami,
- preverjajte delovanje svetlobnih teles na kolesu,
- izogibajte se spolzkim površinam in vsaj nekoliko zmanjšajte tlak v pnevmatikah za boljši oprijem,
- predvidevajte možnost zdrsa, luknje, ledu, ... in se obnašajte samozaščitno.
"Kolesarji pozimi pogosto naletijo na neočiščene poti, na ostanke snega, sveže udarne jame (ki so lahko za avtomobile in druga vozila skoraj neopazne), ravno tako pa na ostanke posipa (pesek), kar poveča ranljivost kolesarjev in seveda možnost zdrsa in padca. Nekaj dodatnega prostora ob prehitevanju kolesarja in dodatna previdnost zato ne bosta odveč," pravijo.
Za kolesarje velja dosledna uporaba varnostne čelade ustrezne velikosti, ki jo lahko pozimi kombinirate z ustrezno podkapo. "Po zadnji raziskavi Trendline, ki jo je sofinancirala tudi EU in so jo izvedli v 29 državah članicah EU (vključno s štirimi državami kot opazovalkami), torej tudi pri nas, so pri uporabi čelad med kolesarji prišli do zanimivih rezultatov. V Sloveniji uporablja čelado skoraj polovica kolesarjev (47 odstotkov), pri čemer so uporabniki e-koles bolj dosledni, saj je takih že 68 odstotkov," so navedli rezultate. Dodali so še, da kolesarji med tednom in izven naselja uporabljajo čelado v 97-odstotkih primerov. Odstotek tistih, ki uporabljajo čelado med kolesarjenjem po urbanih naseljih, pa je 38-odstoten.
Agencija še poudarja, da k varnosti med kolesarjenjem v zimskem času spadajo tudi ustrezne rokavice (z nedrsnim materialom na notranji strani), ki vas ne bodo ovirale pri učinkovitem držanju krmila, hkrati pa bodo omogočale varno uporabo zavor in doziranje zavornega učinka. K opremi spada še ustrezna topla obutev z nedrsečim podplatom, ter primerna oblačila. "Vsekakor pa velja – ob res slabem vremenu, predvsem snežnih padavinah in nizkih temperaturah, pri Agenciji za varnost prometa svetujemo, naj kolo vendar ostane doma, saj je v takem vremenu varnostno tveganje za udeležbo v prometu preveliko."