Pričakovati je bilo, da se bo bitka za direktorski stolček v murskosoboški Komunali začela jeseni, saj trenutnemu direktorju Tomislavu Zrinskemu mandat poteče konec oktobra. Ravno tako je bilo pričakovati, da se bosta pri postavljanju novega prvega človeka Komunale udarila oba koalicijska partnerja, Socialni demokrati z županom Damjanom Anželjem na čelu, in v mestnem svetu enakovredna Svoboda. Toda ta računica se ni povsem izšla, saj je nadzorni svet, ki mu predseduje Matjaž Durič, tudi mestni svetnik na listi SD, že 2. avgusta objavil razpis za imenovanje direktorja javnega podjetja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Pred štirimi leti, ko se je na direktorski stolček zavihtel Zrinski in zamenjal Štefana Cigana, je bil razpis objavljen šele konec septembra. Razglabljanja, zakaj hitenje, so upravičena, saj izkušnje kažejo, da pohitritev tovrstnih kadrovskih postopkov, sploh v času dopustov, ko je veliko interesno vpetih posameznikov odsotnih, nikoli ni naključje. Komunala je zanimiv politični plen že sama po sebi, saj gre za edino javno podjetje v 100-odstotni lasti murskosoboške občine, ki opravlja tako javne službe kot tržno dejavnost, na leto obrne okoli 10 milijonov evrov in zaposluje čez 100 ljudi. Res pa je, da se v zadnjem obdobju oziroma bolje rečeno zadnja leta spopada s številnimi izzivi. Triletni niz rdečih številk – Komunala je leto 2021 končala z več kot 50 tisoč evri izgube, leta 2022 je izguba znašala skoraj 180 tisoč evrov, lani pa več kot 165 tisoč evrov – pač ni preveč obetaven, čeprav bi težko krivdo za to pripisali samo Zrinskemu. Vzdrževanje javnih površin in cestnoprometne infrastrukture, kopališče in Petrolova čistilna naprava so naredili svoje, javno podjetje pa ni bilo dovolj konkurenčno na trgu, da bi s preostalimi dejavnostmi pokrilo ves primanjkljaj. Prav ti dejavniki so vplivali na to, da je glavnim kadrovikom in tudi tistim v ozadju težko najti drugo kompetentno osebo za ta, vsaj v dani situaciji, nehvaležni položaj.
Občina pripravljena na oba scenarija
Šušljalo se je o veliko potencialnih kandidatih, med drugim o Zoranu Hoblaju, Tadeju Ružiču in Cvetu Žaliku, a na koncu ima tričlanski nadzorni svet pred seboj le eno prijavo. Oddal jo je pričakovano aktualni direktor Zrinski, ki pravi, da je bil en mandat premalo, in vidi še veliko odprtih front in izzivov, ki bi jih želel premagati v naslednjem štiriletnem obdobju. Četudi Zrinski nima zaupanja župana in koalicijskih kolegov iz Svobode, ima prvo in zadnjo besedo nadzorni svet javnega podjetja, za katerega ni samoumevno, da bo sledil volji ustanovitelja. V njem sedijo že omenjeni predsedujoči Durič (SD) in Gorazd Kerec (Svoboda) ter Gregor Vidovič kot predstavnik zaposlenih. Zadnji je tako kot Durič iz Rakičana in tudi član tamkajšnje krajevne skupnosti, ki ji predseduje nihče drug kot Durič. Pot do novega mandata je torej jasna, Zrinski potrebuje dva glasova, a na usodni seji nadzornega sveta ni izključen scenarij, po katerem ne bi dobil večine, kar pomeni, da bi bilo treba ponoviti razpis. Karte bi se tako premešale na novo. V mestni občini naj bi bili pripravljeni na oba razpleta, pri čemer je v bližnji prihodnosti pričakovati spremembe ustanovnega odloka Komunale. Da je javno podjetje na neki način talec enega oziroma dveh ljudi, gotovo ni pogodu edini ustanoviteljici, ki bi si želela več vpliva pri upravljanju. Dejstvo pa je, da je Komunala kot gospodarska družba podvržena načelom korporativnega upravljanja in resorni zakonodaji, a politika zmeraj najde pot. Tako ali drugače.