Nekateri mladostniki se že zelo zgodaj srečajo z uporabo psihoaktivnih snovi, kar spada med tvegana vedenja. Raziskava Z zdravjem povezana vedenja v šolskem obdobju (HBSC 2014) je namreč pokazala, da je 21 odstotkov 15-letnikov že uporabilo konopljo. Pri starosti 13 let ali še prej pa so jo uporabili trije odstotki. Slabih 10 odstotkov 15-16 letnih dijakov je v Evropski raziskavi o alkoholu in drugih drogah (ESPAD 2011) poročalo o uporabi več psihoaktivnih snovi. Ob tobaku, alkoholu in konoplji so uporabljali tudi druge prepovedane droge in zdravila brez recepta.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuPraznični filmi, ki jih ne smete zamuditi
Božični filmi so brez dvoma obvezna spremljava decembrskih dni. Ne glede na to, kolikokrat smo si jih že ogledali, ostajajo nepogrešljivi del prazničnih trenutkov. Njihova toplina, humor in sporočilnost nas vedno znova spomnijo na pravo bistvo božiča – družino, ljubezen in iskanje sreče v majhnih stvareh.
Pomemben varovalni dejavnik pri preprečevanju uporabe drog in zasvojenosti predstavljajo starši, ki so otrokovi prvi učitelji. Zato je pomembno, da v družini vladajo dobri odnosi, in da znajo starši otrokom in mladostnikom prisluhniti. Obenem naj bi jim predstavili, katera dejanja so sprejemljiva in katera niso. Slaba in neučinkovita komunikacija, pomanjkljiva pravila in nedosledno discipliniranje namreč po podatkih raziskave vplivajo na pojavnost tveganih vedenj.