David Berke, ki je po izobrazbi diplomirani kineziolog, se je z bodibildingom začel ukvarjati pred približno petimi leti. V preteklosti je treniral nogomet, med študijem tudi judo, kmalu pa mu ti treningi niso več zadostovali. »Potreboval sem več športa v življenju« pove. Za uspeh na področju bodibildinga sta po njegovih besedah pomembni dve stvari. »Zadostna mišična masa in čim manj maščobe, seveda pa je odvisno, v kateri kategoriji tekmuješ.« V bodibildingu so namreč številne kategorije za moške in ženske, razlikujejo pa se tudi med posameznimi zvezami. Berke, ki tekmuje v mednarodni zvezi za bodibilding in fitnes IBFF, je leta 2016 začel tekmovati v kategoriji athletic. »Ker sem visok 174 centimetrov, sem v tej kategoriji lahko imel okrog 77 kilogramov. Zdaj jih imam okrog 90, zato tekmujem v drugi, močnejši kategoriji. Po teži so kategorije do 70, do 80, do 90 in nad 90 kilogramov. Obstaja pa še več posebnih kategorij, in sicer fitness model, fitness, athletic physique in men's physique, kjer sta prvotnega pomena videz zgornjega dela telesa ter estetika.« Kot je še povedal sogovornik, je z leti konkurenca postala zelo velika. »V posamezni kategoriji tekmuje od pet do šest posameznikov, najštevilnejše pa so še vedno tiste kategorije, v katerih nastopajo tekmovalci z manj mišične mase oziroma imajo manj kilogramov. Lahko pa rečem, da zanimanje za udeležbo na tekmovanjih v zadnjih letih narašča.«
Preberite še
Odpri v novem zavihku(Propad Pindže) Franc Šlihthuber trdi, da ni bil poslovodja, sojenje pred epilogom
Sojenje Francu Šlihthubru in Štefanu Kuharju, nekdanjemu direktorju komunalnega in gostinskega podjetja, pred epilogom.
Prehrana in treningi so ključnega pomena
Diplomirani kineziolog se na tekmovanja pripravlja vse leto, tekmuje pa na amaterski ravni. »Bodibilding je predvsem estetski šport, tudi zato obstajajo različni pristopi k njemu. Nekateri se vse leto trudijo držati nizek odstotek telesne maščobe in so zato v razmeroma dobri formi. Jaz pa sem do sedaj delal tako, da sem si razdelil obdobja na pridobivanje mišične mase in na kurjenje maščob.« V obdobju pridobivanja mišične mase ga zato ni skrbelo, koliko bo pojedel, saj je bil njegov cilj »zrasti«. »Prehrana pri bodibildingu je relativno zdrava, vendar se razlikuje glede na cilje, ki jih imaš. Če želiš pridobiti mišično maso, moraš pojesti zadosti kalorij, da si v kaloričnem presežku. Ne smejo manjkati beljakovine za regeneracijo mišic ter aminokisline in prehranski dodatki. Ko pa pride do obdobja čiščenja oziroma kurjenja maščob, moraš paziti, da si v kaloričnem minusu. Vseeno pa moraš pojesti zadosti beljakovin, da ohranjaš mišično maso,« je razložil. Ko je v obdobju pridobivanja mišične mase, s hrano zaužije od štiri do pet tisoč kalorij. Za zajtrk ima okrog sto gramov ovsenih kosmičev, ki jim doda dve merici sirotkinih beljakovin ter zamrznjeno sadje in arašide. Čez dan ima nato razporejene do štiri dodatne obroke, ob katerih poje vsaj kilogram piščančjih prsi, ki so kakovosten vir beljakovin, zraven poje okrog tristo gramov riža. »Če vidim, da pridobivam maščobo, nekoliko zmanjšam ogljikove hidrate,« je dodal. Po treningu spije beljakovinski šejk in poje sadje, zvečer pa poje še skyr oziroma mlečni izdelek, podoben skuti, ter pol litra beljakov. Poleg ustrezne prehrane so bistvenega pomena tudi treningi, ki temeljijo na uporabi uteži ter kardio vadbi. »Dobro je vključevati tudi raztezne vaje, saj je možnost poškodb manjša, izkoristek mišic pa večji. Vendar si za to velikokrat vzamemo premalo časa,« je poudaril. Treninge ima dvakrat dnevno. Zjutraj opravi kardio vadbo, popoldne oziroma zvečer pa še vadbo z utežmi. Trenira večinoma sam, pred tekmovanji ima pomoč predvsem pri hidraciji.
Kiparjevo delo
Lendavčan se je v okviru zveze, v kateri tekmuje, udeležil že več tekmovanj na državni, evropski in svetovni ravni. Trikrat je v svoji kategoriji postal državni prvak, na evropskem in svetovnem prvenstvu pa je bil drugi. »Različne zveze lahko organizirajo državna, evropska in svetovna tekmovanja. A četudi si prvak na kateri koli ravni v eni zvezi, še ne pomeni, da boš tudi v drugi,« je razložil. Tekmovanj se ne udeležuje pod okriljem nobenega kluba, je pa od začetka član Športnega društva Izziv Pomurje, ki mu stoji ob strani. »Zelo sem hvaležen, da mi je društvo do sedaj plačalo startnino za vse tekme, ki sem se jih udeležil.« Tekmovanj se udeležuje skupaj s prijateljem Markom Frankom iz Mostja. Sicer ne tekmujeta v isti kategoriji, vendar sta oba že dosegla vrhunske rezultate. »Pri bodibildingu je tako, kot če bi ocenjevali kiparjevo delo. Elementi, ki jih sodniki ocenjujejo, so mišična masa, simetrija telesa ter odsotnost telesne maščobe in vode v podkožju. Pomembne so tudi predstavitev oziroma gibanje ter predpisane poze, v katerih moraš razkazati svoje mišice,« je razložil sogovornik. Za to, da pridejo mišice tekmovalcev bolj do izraza, ko stojijo pod lučmi pred sodniki, poskrbi posebna krema, s katero se namažejo. »Svetloba luči meče sence tam, kjer jih mora, in tako pokaže ves trud, ki si ga vlagal v svoje telo,« je še povedal Berke.