vestnik

Miklošičeva nagrada letos Francu Jurešu

Vestnik.si, 8. 2. 2025
Osebni arhiv
V Domu kulture Ljutomer je bila osrednja občinska slovesnost ob slovenskem kulturnem prazniku.
Aktualno

Ob nagradi so bila podeljena še tri Miklošičeva priznanja

Občina Ljutomer je osrednjo občinsko slovesnost ob kulturnem prazniku pripravila v petek. Slavnostni govornik je bil gledališki igralec Gorazd Žilavec, v kulturnem programu pa sta nastopila Iva Žižek (vokal) in Domen Baša (harmonika). Podeljena so bila Miklošičeva nagrada in priznanja.

ljutomer, dom-kulture-ljutomer, kulturni-praznik
Osebni arhiv
V Domu kulture Ljutomer je bila osrednja občinska slovesnost ob slovenskem kulturnem prazniku.

Miklošičevo nagrado so podelili Francu Jurešu iz Babinec za uspešno dolgoletno delovanje na področju ljubiteljske kulture in ohranjanje krajevne kulturne dediščine. Jureš je po izobrazbi inženir kmetijstva in je v pokoju. Zametki njegovega kulturnega udejstvovanja segajo v osnovno šolo, kjer je kot recitator sodeloval na raznih prireditvah, hkrati pa ves čas prepeval v priznanem zboru takratnega glasbenega pedagoga Ivana Vrbančiča. Tako se je tudi v srednji šoli takoj vključil v folklorno skupino, ki je v svoji sestavi imela tudi moški oktet. Kasneje se je že v samem začetku ustanovitve moškega pevskega zbora pri KUD Ivan Kaučič Ljutomer v sestavo vključil kot baritonist ter ostal vse do konca njegovega obstoja. Vzporedno pa je že bil vključen v takratno pomlajeno sestavo Ljutomerskega okteta pod vodstvom Mirka Preloga. V Turistično kulturnem društvu (TKD) Babinci je ustanovil pevsko skupino Pšenični klas, ki letos obeležuje 14. leto delovanja. Za pevska udejstvovanja je prejel bronasto, srebrno in zlato Gallusovo značko. V TKD Babinci je bil takoj med prvimi pri ustanovitvi folklorne skupine vse do njenega praznovanja 20-letnice obstoja. Bil je tudi soavtor vseslovensko prepoznavnega projekta 2000 zlatih zrn za novo tisočletje. Bil je idejni vodja številnih pustnih povork domačega društva, potujočega Božička v koronskem času itd. Bil je gonilna sila razvoja domačega kraja. Je tudi aktivni član Kasaškega kluba Ljutomer. S svojo vprežno kočijo se z veseljem odzove in sodeluje na raznih kulturnih, turističnih in športnih prireditvah. Izdal je tudi knjigo Naši in moji Babinci. Gre za rodoslovno kroniko domače vasi, ki je nastala iz številnih rokopisov in slikovnega materiala po 18 letih zbiranja zgodovinskih podatkov, pričevanj in obiskov različnih arhivov.

ljutomer, dom-kulture-ljutomer, kulturni-praznik
Osebni arhiv
V Domu kulture Ljutomer je bila osrednja občinska slovesnost ob slovenskem kulturnem prazniku.

Miklošičevo priznanje so podelili Tihomirju Babiču s Cvena za dolgoletno predanost ljubiteljski kulturi. Babič je zaposlen v Termah Banovci kot izvršni direktor. Že od malih nog je deklamiral na domačih odrih, v osnovni šoli je pel pri pevskem zboru in obiskoval pouk kitare v glasbeni šoli Slavka Osterca Ljutomer. Pozneje se je dodatno izobraževal na Konservatoriju za glasbo in balet v Mariboru v solo petju. Pel je v različnih priznanih zasedbah: v komornem zboru Orfej, Mladinskem pevskem zboru Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška, pri vokalni skupini Liguster in pri Ptujskem nonetu. Bil je tudi honorarni član zbora Mariborske opere. Še danes, nepretrgoma 17 let, prepeva v Ljutomerskem oktetu, kjer je tudi od leta 2010 organizacijski vodja okteta. Ljutomerski oktet je lani gostoval v Kanadi pri zdomcih, kjer je organizacijo prevzel Tihomir. V domačem kulturnem društvu Cven je član od leta 1990. Pet let je bil tudi predsednik društva. 18 let je uspešno vodil Cvenski oktet. Poje v MePZ Cven-Pristava, katerega je tudi vodil. V zadnjem času se veliko posveča režiji, odrskim postavitvam ter moderiranju na različnih prireditvah. 

Miklošičevo priznanje so podelili tudi Jožici Horvat iz Ljutomera za dolgoletno uspešno delovanje na glasbenem in pesniškem področju. Horvatova je upokojenka, delala je kot učiteljica razrednega pouka na OŠ Stročja vas. Poleg rednega poučevanja na razredni stopnji je delovala tudi na glasbenem področju. Ob nastopu službene poti je poučevala glasbo in vodila pevski zbor s 60 učenci. Prav tako je vrsto let učila učence igrati na inštrumente Orffovega inštrumentarija. Ti so uspešno nastopali na šolskih proslavah ter predstavljali šolo in širili njen ugled v ožji in širši okolici. Od samega začetka je vodila skupino Pristavske pevke, v kateri je bilo 12 pevk ljudskih pesmi, občasno pa so se jim pridružili tudi pevci z ljudskima godcema. V to skupino je bilo vključenih tudi več sedanjih članih Kluba prleških babic, ki bo letos praznoval 50-letnico in katerega aktivna članica je še vedno. Naslednje leto skupaj s Klubom prleških babic načrtuje izdajo lastnih pesmi, skupaj z njenim ostalim dolgoletnim ustvarjanjem (pesmi, nagovori, napitnice, besedila ob posebnih priložnostih in drugo). Več kot 40 let vodi pevsko skupino Praprot. Zanje je zapisala in ustvarila številna besedila, nekatere pesmi pa je tudi uglasbila. 

Med prejemniki Miklošičevega priznanja je še likovna sekcija Silvo Prelog Kulturnega društva Ivan Kaučič Ljutomer, ki je priznanje prejela za uspešno dolgoletno delovanje na likovnem področju. Sekcija je bila ustanovljena 26. marca 1971. Prvo razstavo je organizirala 1. julija istega leta v počastitev 15. občinskega praznika in 100-letnice Gasilskega društva Ljutomer. Od leta 1994 se sekcija imenuje po Silvu Prelogu, v njegov spomin kot soustanovitelja in dolgoletnega mentorja. V letu 2024 je sekcija štela 24 članov. V 53 letih je sodelovala na številnih kolonijah in razstavah širom Slovenije. Člani so dobitniki priznanj in nagrad na ex-temporih in na JSKD. Redno organizirajo izobraževanja v obliki delavnic z akademskimi slikarji in tako utrjujejo znanje z likovnega in umetniškega področja. Del izobraževanja so tudi strokovne ekskurzije v velike evropske galerije kot tudi redni obiskih domačih galerij. V zadnjih letih sekcija organizira tudi otroške počitniške likovne delavnice v Ljutomeru. 

ljutomer, dom-kulture-ljutomer, kulturni-praznik
Osebni arhiv
V Domu kulture Ljutomer je bila osrednja občinska slovesnost ob slovenskem kulturnem prazniku.

obcina-ljutomer kulturni-nagrajenci likovna-sekcija-silvo-prelog-ljutomer jozica-horvat tihomir-babic franc-jures