"Rdeča nalepka, na kateri je napis Darilo gozda vašemu domu, kupce ozavešča, da je uporaba navadne smrečice iz lokalnega gozda v skladu z usmeritvami ZGS naravi najbolj prijazna oblika božično-novoletne okrasitve. Nalepke pridobijo lastniki gozdov na ZGS skupaj z odločbo, v kateri so zapisane usmeritve in pogoji za pridobivanje okrasnih drevesc iz gozda. Manjše število nalepk (do 25) je možno pridobiti brezplačno," so navedli in dodali, da nadzor nad pridobivanjem okrasnih drevesc izvaja gozdarska inšpekcija.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
Poudarjajo še, da imajo slovenska okrasna drevesca najmanjši ogljični odtis in ne predstavljajo nevarnosti za vnos tujerodnih žuželk in bolezni, ki bi lahko ogrozile gozdove. Prav tako so iz narave pridobljena na gozdu in naravi prijazen način, zrasla so brez dodatnega vlaganja energije in vode ter brez uporabe pesticidov. Poleg tega ima njihovo pridobivanje ugoden vpliv na gozdove, če drevesa izvirajo iz redčenj pregostega mladovja v gozdu. Zavod za gozdove svetuje, da domov prinešeno smrečico čimprej prirežemo in vstavimo v stojalo z vodo, saj s tem preprečimo predčasno odpadanje iglic.
Kaj pa storiti z njimi, ko odslužijo namenu?
Priporočljivo jih je razrezati in odložiti v zabojnike za organske odpadke ali jih skuriti v pečeh. Ne odlagamo jih v gozdove ali na gozdni rob, ker tista, ki niso bila vzgojena v Sloveniji, predstavljajo nevarnost za vnos bolezni v gozd. Iz tega razloga tudi ne sadimo odsluženih okrasnih dreves iz loncev.