Delci PM10 so trdni delci z premerom, manjšim od 10 mikrometrov, kar pomeni, da so dovolj majhni, da jih lahko vdihnemo. Dolgotrajna izpostavljenost tem delcem lahko negativno vpliva na zdravje, predvsem na dihala in srce. Zato je ključnega pomena spremljati raven teh delcev, še posebej v času kurilne sezone.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(FOTO) Na slavnostni akademiji nagradili šole, učence in dijake ter mentorje
Murskosoboški regionalni center Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS) je v sklopu festivala Inovativnosti, Znanosti in Ustvarjalnosti mladih (IZUM) pripravil slavnostno akademijo. Na njej so podelili priznanja učencem in dijakom za državno tekmovanje iz znanja logike, osnovnim in srednjim šolam so podelili statuse raziskovalnih šol, prav tako so nagradili šole, ki so se najbolj izkazale z razstavljenimi izdelki, ter mentorje.
Kot navaja Nacionalni inštitut za javno zdravje, so najvišje ravni onesnaženosti zraka z delci PM10 običajno zabeležene v večjih urbanih središčih, kjer je prisotnih več virov onesnaževanja, kot so promet, industrija in kurišča.
Za spremljanje onesnaženosti zraka z delci PM10 agencija za okolje (arso) redno napoveduje ravni onesnaženosti. Na njihovi spletni strani je na voljo tudi modelska napoved onesnaženosti zraka z delci PM10, ki uporabnikom omogoča spremljanje trenutne stopnje onesnaženosti v različnih slovenskih regijah.