Maraton nadzora hitrosti policisti v Pomurju in Sloveniji opravljajo četrto leto zapored in izkušnje iz preteklih let kažejo na to, da policisti na dan nadzora ugotavljajo zelo malo prekoračitev hitrosti, kar je tudi glavni namen akcije.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
Med rekorderji v Pomurju po prehitri vožnji sta bil lani voznik, ki je peljal 79 km/h uro v naselju, in voznik, ki je po pomurski avtocesti – Pomurki –, kjer je omejitev 110 km/h, vozil s 189 km/h, ki je bil slovenski "rekorder" policijske akcije merjenja hitrosti.
Vseeno po policijskih podatkih hitrost v času maratona nadzora hitrosti prekorači okoli 3,5 odstotka voznikov, medtem ko ob izvajanju rednih kontrol policisti ugotavljajo okrog osem odstotkov prekoračitev.
Ko je poudaril inšpektor Srečko Šteiner, koordinator akcije na Policijski upravi Murska Soboti (PUMS), želijo z maratonom predvsem spremeniti navade udeležencev v cestnem prometu: "Danes se nam res pogosto nekam mudi. Čas, ki ga porabimo drugje, zato vse večkrat poskušamo nadoknaditi s hitrejšo vožnjo. Pa se ta račun res izide?
Povprečen voznik, ki se pelje na delo, prevozi vsako jutro pet kilometrov dolgo pot. Pri hitrosti 50 kilometrov na uri jo opravi v približno šestih minutah in pri hitrosti 70 kilometrov na uro v 4,3 minutah. Kot vidimo, prihrani le 1,7 minute – v tem času nam ne uspe skuhati niti jutranje kave. Medtem pa njegova 40 odstotkov višja hitrost pomeni 80 odstotkov višjo verjetnost prometne nesreče in 160 odstotkov višjo verjetnost, da bo se bo nesreča končala s smrtnim izidom. Bolj slab izkupiček, mar ne?"
Glede na posledice prometnih nesreč v Pomurju je po Šteinerjevih besedah zato prednostna in ena najpoglavitnejših nalog policije zmanjšanje prevelikih hitrosti v prometu, saj teža poškodb v prometnih nesrečah narašča sorazmerno s hitrostjo. Največ ukrepov, ki jih v prometu v Pomurju izrečejo policisti, se nanaša prav na prekoračitve hitrosti, sledita neuporaba varnostnega pasu in vožnja v opitem stanju.
V akciji je bilo ugotovljenih 88 kršitev hitrosti, od tega 48 na avtocesti. Pri tem je 84 voznikov dobilo denarno kazen, policisti pa so izrekli še štiri opozorila. Najvišja izmerjena hitrost na avtocesti je bila 169 km/h in 107 km/h v naselju, pri tem je voznik trikolesa opravil še preizkus alkoholiziranosti (0,61 mg/l). Ugotovljenih je bilo še 30 drugih kršitev. V nadzoru na avtocesti so sodelovali tudi sodelavci DARS-a in FURS-a.