Na sejmu, ki bo trajal do četrtka, 19. aprila, se bo predstavilo 160 razstavljavcev iz osmih držav, razstavne vsebine pa bo spremljal bogat strokovni program. Medical organizirajo v Gornji Radgoni že tretjič. Po besedah predsednika uprave Pomurskega sejma Janeza Erjavca so o organizaciji tovrstnega sejma pred leti razmišljali dlje časa, predvsem ob kmetijsko-živilskem sejmu Agra, kjer je bilo vedno več sejemskih dogodkov posvečenih vprašanju zdrave prehrane.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Pri tem Erjavec izpostavlja, da Medical ni klasičen sejem, na katerem lahko obiskovalci kupijo izdelke in storitve, temveč prireditev, na kateri lahko dobijo širšo sliko o skrbi za zdravje. Pri organizaciji sejma sodeluje tudi združenje proizvajalcev in distributerjev medicinskih pripomočkov opreme Slomed, katerega predsednica Mojca Šimnic Šolinc izpostavlja posebno pozornost, ki bo letos na sejmu namenjena vprašanju oskrbe bolnikov s kronično rano. “Na tem področju sodi Slovenija po dostopnosti ustreznih pripomočkov na rep Evrope.”
Med zdravnika in pacienta se je vrnil računalnik
Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Zdenka Čebašek Travnik pravi, da je sodobni čas prinesel v delo zdravnikov veliko novosti in če je še pred desetimi leti veljalo, da so te novosti bolnikom v korist, se danes po njenih besedah vedno več zdravnikov pritožuje, da je prišlo zaradi tega do velike zareze med zdravniki in bolniki, med njih se je namreč vrinil računalnik. Tako morajo danes ponekod, kot pravi, zdravniki polovico časa, ki je namenjen pregledu pacienta, gledati v računalniške zaslone. “Medicina se mora obrniti nazaj k človeku,” še pove Čebašek Travnikova, ki dodaja, da je prišel tudi čas, da zdravniki in zobozdravniki javno pokažejo, kaj znajo.
“Včasih so nas učili, da se zdravniki ne smemo reklamirati in da ni moralno, da bi se izpostavljali kot dobri zdravniki.” Ob otvoritvi sejma je spregovorila tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc, ki meni, da je kljub številnim kritikam slovenski zdravstveni sistem dober, pri tem navaja študijo OECD, po kateri je kar 83 odstotkov državljanov zadovoljnih s slovenskim zdravstvom. Ministrica ob tem še opozarja, da je kljub temu zdravstveni sistem na veliki preizkušnji predvsem zaradi staranja prebivalstva v državi.
Ravno tako opozarja še na finančno podhranjenost slovenskega zdravstva, ki še vedno predstavja težavo, kljub temu, da je po desetletju krize, vlada lahko v tem mandatu zagotovila 800 milijonov evrov dodatnih sredstev za zdravstvo, kar je bila po njenih besedah posledica gospodarske rasti, zmanjšanja brezposelnosti v državi, predvsem pa finančnih injekcij iz državnega proračuna.