Slavnostni govornik je bil upokojeni major Slovenske vojske in veteran vojne za Sloveniji Branko Bratkovič, obiskovalce pa je nagovoril tudi podžupan občine Lendava, ki opravlja funkcijo župana, Ivan Koncut. V kulturnem programu je z deli slovenskih in tujih avtorjev nastopila mlada sopranistka iz Lendave Pia Novak, na klavirju jo je spremljala Danica Baša.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuČrno-beli pripravljeni na derbi z vodilnimi zmaji: "Ne bomo jih šparali," sporoča Drobne
Fazanerija bo sredi nedeljskega popoldneva prizorišče derbija med Muro in Olimpijo.
Bratkovič je v nagovoru spomnil na najpogumnejša dejanja v zgodovini slovenskega naroda, od Generala Maistra in boja za severno mejo Slovenije do upora proti okupatorju v drugi svetovni vojni in do osamosvajanja Slovenije pred tridesetimi leti. »Demokratičnim procesom, ki so se začeli konec osemdesetih let prejšnjega stoletja v Sloveniji je najbolj nasprotoval vojaški vrh oboroženih sil Jugoslavije. 15. maja 1990 je republiški štab teritorialne obrambe Slovenije izdal ukaz o razorožitvi teritorialne obrambe oziroma predaji hranjenega orožja in streliva v skladišča pod nadzorom Jugoslovanske ljudske armade. V takratnem občinskem štabu TO Lendava se je komandant odločil drugače. Orožje smo zadržali v naših skladiščih in smo ena od šestnajst občin v Sloveniji, ki ni izvršila nelegitimnega ukaza,« je izpostavil. Zadržanje orožja v skladiščih TO občine Lendava je imelo dolgoročno pozitivne posledice. Leta 1991, ko je slovenska teritorialna obramba rabila orožje, da je vojaško zavarovala politične odločitve Slovenije, je bilo iz teh vojaških skladišč enotam na območjih Pomurja predanih čez tisoč kosov dokaj sodobne oborožitve. O današnjem dogajanju doma in po svetu pa je govorec poudaril, da spet potrebujemo privrženost temeljnim vrednotam, ki so vodile našo skupnost v prelomnih letih 1941 in 1991. To so pogum, zaupanje vase in predvsem odgovornost za skupno dobro vseh nas.
V predstavi Balet pod zvezdami tradicionalno v Lendavi z odlomki iz znanih baletnih predstav nastopijo člani Društva baletnih umetnikov Slovenije. Ob baletnih plesalcih je tokrat nastopila tudi nadarjena učenka drugega razreda baleta Glasbene šole Lendava Brina Gerebic. V Društvu baletnih umetnikov Slovenije so tako poklicni baletni plesalci iz dveh osrednjih baletnih hiš v Ljubljani in Mariboru, kakor tudi samostojni baletni plesalci iz različnih krajev Slovenije. Društvo si prizadeva, da bi v poplavi vsakršnega plesa v Sloveniji, baletno umetnost predstavili v širšem kulturnem prostoru, tudi za tiste, ki si ne morejo privoščiti obiska osrednjih baletnih hiš.