Gostiteljica nacionalnega odprtja je bila Ljudska univerza Lendava, pokrovitelj občina Lendava, pri organizaciji pa so sodelovali še občine Dobrovnik, Kobilje, Turnišče in Črenšovci, Pomurska madžarska samoupravna narodna skupnost, Zveza Romov Slovenije in Zveza Preporod. Slavnostni govornik na prireditvi je bil pisatelj, prejemnik nagrade Kresnik in učitelj na Dvojezični srednji šoli Lendava, Štefan Kardoš.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV Kančevcih slovesno ob srebrni maši brata Milana
Župnik Milan Kvas je novo mašo opravil leta 1999, v Kančevce je prišel leta 2016.
Podelili tudi priznanja
Obiskovalce so nagovorili še državna sekretarka na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Marija Ribič, direktor občinske uprave občine Lendava Mihael Kasaš, nacionalna koordinatorka Tedna vseživljenjskega učenja Zvonka Pangerc Pahernik in direktorica Ljudske univerze Lendava Rahela Hojnik Kelenc. Na prireditvi so pripravili tudi kulturni program in podelili priznanja zglednim učečim se iz pomurske regije za leto 2021. To so: Urška Fartelj iz Murske Sobote, Laura Kovač iz Lendave, Cilka Jakelj iz Ljutomera, Ana Car iz Dobrovnika in Ferenc Horvath iz Lendave.
Do 10. oktobra bodo po vsej Sloveniji potekale različne aktivnosti, s katerimi bodo spodbujali učenje in organizirali skupne akcije. Nacionalni koordinator je Andragoški center Slovenije, za koordinacijo dogodkov po regijah pa skrbijo območni koordinatorji. Najbolj odmevni dogodki v sklopu Tednov vseživljenjskega učenja so Parade učenje, dnevi učečih se skupnosti, ki bodo 15. septembra na 16 lokacijah po vseh slovenskih pokrajinah, je povedala nacionalne koordinatorka Tedna vseživljenjskega učenja Zvonka Pangerc Pahernik.
Slavnostni govornik Štefan Kardoš je poudaril pomen kakovostnega izobraževanja, pa tudi opozoril na lažni občutek vsevednosti, ki je posledica sodobnih informacijskih tehnologij:»Milijarde informacij, ki so nam prek spleta dosegljive v vsakem trenutku in bliskovita hitrost njihovega širjenja nam vzbujajo lažni občutek, da smo vsevedni, da so na dosegu klika z miško na voljo vse resnice tega sveta, in da v enem samem hipu lahko cel svet seznanimo s svojo resnico. In v tem prepričanju trosimo v svet banalnosti in jih tudi spuščamo v svojo dnevno sobo. Resnica še ni bila nikoli tako dobro skrita, kot v naplavinah informacijskih smeti, kot je sedaj. Od nje nas odvračajo premeteni računalniški programi.«