To pomeni, da občina odstopa od naročila, se pa nadaljujejo aktivnosti za obnovo objekta, v katerem naj bi deloval mednarodni kulturni center. Tega bi občina vzpostavila v sklopu priprav na razpis za kandidaturo Lendave za evropsko prestolnico kulture 2025, vanj pa se bo preselila tudi knjižnica. Župan se je že sestal s Petrom Gabrijelčičem in sodelavci iz njegovega podjetja Arhitektura, ki pripravlja projektno dokumentacijo za obnovo. Podrobnosti pogovorov niso znane, po objavljeni novici na občinski spletni strani pa je znano, da se bodo predstavniki občinske uprave v prihodnje sestali z Zavodom za varstvo kulturne dediščine, ki mora izdati kulturnovarstveno soglasje. To se izdaja za gradnje znotraj registriranega arheološkega najdišča in brez njega ni mogoče pridobiti gradbenega dovoljenja.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuOd danes prepovedano gnojenje s tekočimi organskimi gnojili
Prepoved velja do 1. marca prihodnje leto.
Po odpravi te ovire pa občino čaka še ključna, to so finance. »Največ dela je prav v zvezi s finančno konstrukcijo projekta,« je poudaril župan. To, da gre za zajeten finančni zalogaj, smo že napovedovali v članku, objavljenem v začetku decembra, in tudi, da bo najverjetneje potrebno ponovno preverjanje njegove izvedljivosti v nekem časovnem obdobju in sploh vpliv na poslovanje občine. Neuradno bo po projektantskih ocenah obnova stala 4,8 milijona evrov brez davka in oprema dodatnih 1,5 milijona. Ob tem poznavalci opozarjajo, da se bo ta znesek zaradi ugodnih razmer na trgu za gradbince lahko še povečal za petino. Ob tem je lendavska občina za nakup objekta decembra 2016 že plačala 795 tisoč evrov ter za ta namen najela 800 tisoč evrov posojila, lani pa je imela za projekt rezerviranih milijon evrov in še dodatnih 20 do 25 tisoč evrov za pripravo projektne dokumentacije. Občina naj bi se z njim prijavljala tudi na različne razpise.
Kot je znano, je razpis za pripravo projektne dokumentacije lendavska občina objavila zadnje dni marca lani, obnova pa se bo izvajala po zamisli ljubljanskega projektantskega podjetja v lasti profesorja Gabrijelčiča, nekdanjega dekana fakultete za arhitekturo. Kot je sam povedal avgusta lani, želi stari blagovnici, ki je bila včasih središče Lendave, povrniti nekdanjo slavo. V spominu pa je ostala tudi njegova izjava, da blagovnica v resnici potrebuje samo malo arhitekturne »kozmetike« in da lahko ponovno postane središče srečevanj.