Inženir gradbeništva namreč ni želel biti zgolj nekje zaposlen, ampak je želel sam v svojem podjetju organizirati in razporejati delo. »Ni mi težko delati od jutra do večera, tudi na gradbišču sem rad prisoten pri vseh stopnjah gradnje. Prav tako želim ljudem z gradnjo hiše izpolniti njihove sanje,« pove direktor podjetja, katerega primarna dejavnost je gradnja hiš na območju med Goričkim in Mariborom.
»Leta 2014 smo imeli prvi večji projekt, gradnjo hiše. Prej smo ponujali le storitve manjšega obsega, delali smo fasade, urejali okolice hiš, dovozne poti in podobno. Proti koncu leta 2016 se je povpraševanje po naših storitvah začelo povečevati, v zadnjih treh letih, ko je prišlo do razcveta v gradbeništvu, pa se je tudi naše podjetje bistveno razširilo,« pojasni sogovornik, ki zaposluje triindvajset delavcev. Letno zgradijo v povprečju petnajst hiš do tretje gradbene faze, kar pomeni, da izkopljejo temelje in postavijo hišo s streho vred. »Naenkrat imamo odprtih več projektov, saj imamo dovolj zaposlenih, da lahko delajo na vsaj petih gradbiščih. Naša prednost je tudi v tem, da nimamo podizvajalcev, saj imamo sami potrebne stroje,« pravi.
Trend ostaja klasična gradnja
Delo tesarjev, krovcev, zidarjev, strojnikov in inženirjev gradbeništva, ki so v podjetju zaposleni, se začne že ob prvih pogovorih s stranko, ki jim predstavi svoje želje. Po pripravi ponudbe za stranko in izpisu potrebnega materiala za gradnjo hiše pošljejo povpraševanja različnim gradbenim trgovinam, s katerimi sodelujejo. »Ker imamo lastna prevozna sredstva, si sami dostavljamo ves material. Projekte torej v celoti naštudiramo in izvedemo sami,« je pojasnil Grlec. Dodal je, da se cena postavitve hiše v povprečju giblje med 45 in 60 tisoč evri, gradili so že tudi veliko dražje, trend pa ostaja klasična gradnja z opeko in strešniki iz gline.
»Predvsem v Mariboru se lotevamo večjih projektov, čeprav so vse naše stranke fizične osebe, torej znani kupci.« Podjetje, ki letno ustvari več kot milijon evrov prihodka, je tudi v času epidemije poslovalo nemoteno. »Delali smo povsem normalno, seveda ob upoštevanju vseh navodil stroke. V nekem trenutku smo sicer imeli manjši problem z dobavo materiala, vendar smo ga ob prvi priložnosti nabavili nekaj več in ga skladiščili.« Sogovornik vidi recept za uspešno poslovanje podjetja predvsem v spoštovanju delavcev. »Brez njih je naše podjetje nič. Zato vedno pravim, da jih je treba pošteno plačati, dobro voditi in motivirati.« Poleg tega so pomembni poznavanje vseh delovnih procesov, spoštovanje strojev in opreme, vztrajnost in pogum, ne nazadnje pa tudi dobro opravljeno delo. »Stranke morajo biti zadovoljne, saj lahko le tako ponesejo dober glas o našem delu tudi drugam.« Zaradi vseh omenjenih načel, ki se jih v podjetju držijo in jim prinašajo dober poslovni uspeh, imajo smele načrte tudi za prihodnje. Še naprej si želijo delati pošteno in natančno, zaradi večjega povpraševanja na trgu pa razmišljajo tudi o zaposlovanju novih delavcev. »Vsekakor bomo ostali na teh področjih, ki smo jih delali sedaj, torej gradnja stanovanjskih hiš, postavitve ostrešja in urejanje okolice. O širitvi v tujino pa ne razmišljamo. S slovenskim tržiščem smo zadovoljni, prav tako je dela za vse dovolj,« je še povedal direktor podjetja, katerega poslovni prostori in skladišče so v Vratji vasi.