V Beltincih se je s prvim delom državnega srečanja odraslih folklornih skupin Slovenije zaključil letošnji 48. mednarodni folklorni festival. Za Beltince je folklorni festival vsako leto poseben praznik. Trditev, da Beltinci živijo s folkornim festivalom in da je to njihov praznik, ni nič pretirana, saj danes v Beltincih pri folklori pleše, igra ali na kak drug način sodeluje okrog dvesto ljudi.
Boštjan Rous, predsednik Kulturno umetniškega društva Beltinci: “Po šestih letih predsedovanja društvu lahko povem, da je za ta festival res potebnega veliko dela in truda in da zanj ne dela le celo društvo, ampak tudi ostala društva iz kraja. Pa ne le društva, podjetja, občina, skratka vsi. Mirne duše lahko povem, da ljudje v Beltincih živijo za ta festival.”
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Nedelja, zadnji dan beltinskega praznika, je že mnoga leta posvečena reviji slovenske folklore, saj se tukaj vedno predstavi en del najboljših odraslih folklornih skupin Slovenije. Gre za del državnega srečanja odraslih folklornih skupin z naslovom Le plesat me pelji, na katerega se uvrstijo tiste skupine, ki jih selektorji izberejo v tristopenjskem sistemu selekcije.
Letos sta si Tanja Drašler in Klemen Bojanovič izmed 200 odraslih folklornih skupin, ki se jih je predstavilo na območnih srečanjih, ogledala plese 54 skupin na sedmih regijskih srečanjih in med temi izbrala osem najboljših za prvi del srečanja, ter devet za drugi del prireditve, ki pa bo letos oktobra v Žalcu.
V Beltincih - kjer je vseh osem folklornih skupin spet ocenjevala strokovna žirija, v kateri so Tomaž Simetinger, Tjaša Cigut in Klavdija Žabot - so tako letos zaplesali: dve skupini Akademske folklorne skupine KUD Študent Maribor, Folklorna skupina Tine Rožanc veterani, Folklorna skupina Sveta Ana v Slovenskih goricah, Folklorna skupina Leščeček KD Slavko Osterc Veržej, Folklorna skupina KD Karla Štreklja Komen, Vodilna skupina Folklornega društva Kres ter domačini, Folklorna skupina KD Marko.
Predsednik FS KD Marko, Rok Sraka: “Na državno revijo se je naša skupina uvrstila petič, od tega smo enkrat že plesali doma, enkrat v Mariboru, dvakrat pa v Žalcu. Doma … ja, prednost domačega terena se mogoče pozna (smeh), saj je tukaj mogoče res več ljudi, ki te pridejo spodbujat.” Čeprav so imeli organizatorji letos smolo z vremenom - zaradi napovedi dežja so namreč revijo preselili v telovadnico osnovne šole, kjer je veliko manj prostora kot v parku, da o vzdušju, ki je pravo samo v parku, sploh ne govorimo.