Uradna razlaga, ki so jo od madžarskih oblasti dobili porabski novinarski kolegi je, da je bilo čez mejni prehod premalo prometa. Prehod naj bi dnevno prečkal le en človek, zato so se ga odločili zapreti.
Pri tem so pozabili dodati, da so bile omejitve za prehod meje tako stroge, da čez niso smeli niti Porabski Slovenci, ki imajo tako slovensko kot madžarsko državljanstvo, a niso lastniki parcel na madžarski strani. V praksi to pomeni, da Porabci, ki živijo na slovenski strani meje, ne smejo do obolelih staršev, starih staršev, prav tako ne smejo obdelovati zemlje, ki še ni prepisana na njih, čeprav je starši več ne zmorejo obdelovati.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Za Slovence v Porabju so tako spet zaprte vse cestne povezave z matično domovino.
Mejni prehod Hodoš - Bajansenye ostaja odprt.
Na zunanje ministrstvo in vlado smo poslali vprašanje, ali so vedeli za zaprtje prehoda in če so, zakaj tega niso sporočili javnosti.
Spomnimo, ko sta se slovenski zunanji minister Anže Logar in njegov madžarski kolega Peter Szijjarto dogovorila, da bodo prehoda v Čepincih in na Hodošu ponovno odprli, so to med drugim objavili na svoji spletni strani. Takrat so povzeli, da so s tem želeli olajšati življenje prebivalcem ob meji. Njihove odgovore na ponovno zaprtje meje še čakamo.
Hkrati smo jih prosili za pojasnilo, zakaj so na tem območju meje med Avstrijo in Madžarsko lahko odprte, meje med Slovenijo in Madžarsko pa ne.