Šarec je uvodoma spomnil na pretekle dogodke, na dogajanje na pariški mirovni konferenci, kjer so odločili, da Prekmurje postane del Kraljevine SHS, za kar imajo, poudarja, velike zasluge prav zavedni Slovenci in Prekmurci, brez katerih danes ne bi stali tukaj in praznovali. Zaradi njihovih prizadevanj, tako Šarec, imamo danes vsaj ta del narodnostnega ozemlja v svoji državi.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
Prekmurje vidi kot stičišče različnosti, ko pravi: »Naše Prekmurje je edinstven prostor, kjer živijo različni narodi različnih veroizpovedi in edina pot, ki vodi k dobremu, je sodelovanje in spoštovanje. Prekmurje in Slovenija pripadata evropskemu prostoru, kjer narodi sobivajo in soustvarjajo pot gospodarskega, političnega in kulturnega razvoja, temelječega na spoštovanju različnosti in iskanju skupnih točk. Evropska ideja je lepa in po temnih obdobjih zgodovine edina, ki lahko prepreči ponovno gledanje drug drugega skozi daljnoglede in puškine cevi.«
Predstavil je tudi na kakšne načine država pomaga Prekmurju in kako skrbno vlada spremlja dogajanje na različnih področjih. Ter obljubil, da ne bodo pozabili na Slovence v Porabju, da jim bodo pomagali z različnimi projekti in iskali pravne poti za investiciranje tamkajšnja slovenska podjetja.
Svoje razmišljanje je zaključil z mislijo: "Prekmurje je geografsko na skrajnem robu, ljubo naše Prekmurje, a v naše misli in srca si nam seglo globoko. Bodi za vekomaj del naše najlepše Slovenije, naj te nikoli več ne zagrne temna noč, naj ti vedno sije sonce."
Temu je sledil umetniški del programa slovesnosti. Avtorja režiser Primož Ekart in soavtor scenarija Dušan Šarotar sta tematske poudarke državne proslave utemeljila na treh vsebinskih pojmih, ki tvorijo tudi naslov umetniškega dela proslave: Reka. Pesem. Gravitacijski valovi. S pesmijo, poezijo, glasbo, plesom in razmišljanji so prikazali zgodbo 21. stoletja in obenem zgodbo o povezanosti.Več o programu si lahko prebereteTUKAJ.
Nastopili so Vlado Kreslin in Mali bogovi, Policijski orkester, igralci Anita Gregorec, Nataša Horvat, Irena Varga, Vladimir Vlaškalić in Tjaša Železnik, Vokalna skupina BeleTinke, pevka Juneshelen – Nina Šardi, glasbeniki Rihard Zadravec, Igor Vićentić, Petra Vidmar, Nejc Avbelj in Marko Kragelnik, plesalka Leja Jurišić, izvajalci parkoura Sandi Banović, Matej Kelemen in Jon Natanael Muhovič, Mladinski pevski zbor OŠ Beltinci in Mladinski pevski zbor OŠ III Murska Sobota.
Na proslavi so sodelovali tudi zastavonoše, praporščaki in nosilci bojnih zastav Slovenske vojske, Slovenske policije ter veteranskih in domoljubnih društev.
Več fotografij si lahko ogledate TUKAJ