Praznik le na papirju?
Ob pojmu kultura pomislimo na različne oblike umetniškega ustvarjanja- glasbene, literarne, filmske, igralske, likovne in druge človekove estetske dosežke. Spremlja nas v vsakdanjem življenju, še posebej pa se kulturi posvetimo na Prešernov dan, ki je osrednji slovenski kulturni praznik. »Je to praznik v pravem pomenu besede ali le praznik zgolj na koledarju oziroma na papirju? Ki zaposlenim prinaša dela prost dan, ostalim – z izjemo kulturnikov - pa je to zgolj še en dan. Ga cenimo dovolj?« je včeraj glasno razmišljal slavnostni govornik Matjaž Rožman, predsednik Zveze kulturnih društev Sveti Jurij ob Ščavnici.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuDobro vino je še vedno cenjeno, ocenjujejo v Vinogradništvu Kolarič
Družina Kolarič je prve trte zasadila daljnega leta 1946. Na sedmih hektarjih vinogradov pridelujejo dvanajst sort, posebej ponosni so na svojo penino.
V svojem govoru je poudaril, da prazniku, ki opredeljuje narod, namenjamo premalo pozornosti. »Kultura nas plemeni in bogati,« je poudaril in pojasnil, da se je skozi delovanje ljubiteljskih kulturnih društev ohranjal slovenski jezik in krepila naša narodna zavest. Pod njegovim okriljem v Svetem Juriju ob Ščavnici deluje enajst društev na različnih področjih kulture, ki skozi leto nudijo pester izbor prireditev. Na svoje delo so ponosni, želijo pa si predvsem vključevanja mladih generacij.
Na prireditvi so se predstavile domače Ljudske pevke, učenci sedmega razreda domače osnovne šole in Eva Kurbus, ki je zaigrala na flavto. V preddverju Kocbekove dvorane pa so ob tej priložnosti na ogled postavili razstavo štirinajstih fotozgodb na temo Zgodbe iz mojega kraja, ki so jih pripravili dijaki prvega letnika umetniške gimnazije Ljutomer, smer gledališče in film.
V zahvalo za njuno delo
Podelili so tudi dve priznanji. Alojz Slekovec predstavlja gonilo dveh društev v občini, ki delujeta na področju kulture in ohranjanju kulturnega izročila. Je ustanovni član društva Oldtimer Stara gora in član Kulturnega društva za zaščito naravne in kulturne dediščine Sveti Jurij ob Ščavnici. »Na njegovo pobudo so številni ohranili bogato premično kulturno in tehnično dediščino naših prednikov, ki je danes na ogled v društvenem muzeju v Bolehnečicih,« so zapisali v obrazložitvi.
Priznanje je šlo v roke tudi Branku Kreftu, pobudniku in enemu izmed ustanovnih članov Godbe na pihala Sveti Jurij ob Ščavnici. »S svojim delovanjem je pomembno prispeval pri obstoju, s svojimi odločitvami in organizacijskimi sposobnostmi pa je poskrbel, da je društvu postavil odločne temelje za nadaljnjo rast in razvoj,« so zapisali.