vestnik

Med osnovnošolci vse več spletnega nasilja

STA, Vestnik.si, 24. 8. 2024
Jure Kljajić
Slika je simbolična.
Aktualno

Obseg spletnega nasilja med osnovnošolci se je v zadnjih šestih letih med dekleti povečal 18-odstotno, med fanti pa 12-odstotno, je pokazala letošnja raziskava Točke osveščanja o varni rabi interneta Safe.si. Vsaj eno obliko spletnega nasilja pa je že doživelo 65 odstotkov osnovnošolk in 55 odstotkov osnovnošolcev zadnjega triletja.

V raziskavi Odklikni!, ki so jo na Fakulteti za družbene vede (FDV) Univerze v Ljubljani izvedli leta 2018, je o spletnem nasilju poročalo za 10 odstotnih točk manj osnovnošolskih najstnic (55 odstotkov) ter za 6 odstotnih točk manj fantov (49 odstotkov), so sporočili iz Safe.si, ki deluje v sklopu ljubljanske FDV.

"Ti izsledki se ujemajo z ugotovitvami fokusnih skupin s starši, učitelji in drugo relevantno stroko, ki so bile izvedene leta 2022 v okviru projekta TRACeD, kjer so udeleženci poročali, da so se razmere, povezane s spletnim nasiljem med otroki in mladostniki, med in po epidemiji koronavirusa precej zaostrile in poslabšale," so zapisali v sporočilu za javnost.


Izvajanje nasilja prek spleta se širi tudi med mlajše najstnike. V raziskavi leta 2018 je bilo spletnega nasilja več med srednješolci kot osnovnošolci. Letos pa so se deleži osnovnošolcev izenačili in celo nekoliko presegli srednješolce. Delež srednješolcev, ki so doživeli spletno nasilje, ostaja na enaki ravni kot pred šestimi leti. Letošnja raziskava je pokazala, da je eno od oblik spletnega nasilja doživelo 63 odstotkov dijakinj (leta 2018 64 odstotkov) in 54 odstotkov dijakov (enako kot leta 2018).

Med oblikami spletnega nadlegovanja, ki jih mladi doživljajo najpogosteje, so širjenje neresničnih govoric o njih, 41 odstotkov v osnovni šoli (OŠ) in 38 odstotkov v srednji šoli (SŠ), prejemanje sporočil z neprimerno vsebino, na primer spolne narave (35 odstotkov v OŠ in 39 odstotkov v SŠ), prejemanje žaljivih, nesramnih komentarjev o njihovem videzu (31 odstotkov v OŠ in 25 odstotkov v SŠ), ustvarjanje in razpošiljanje njihovih posnetkov brez dovoljenja (26 odstotkov v OŠ in 24 odstotkov v SŠ) ter grožnje (25 odstotkov v OŠ in 20 odstotkov v SŠ).


Tisti, ki so doživeli nasilje na spletu, so letos poročali, da so doživeli več oblik spletnega nasilja kot v raziskavi 2018. Deleži najstnikov, ki so doživeli posamezne oblike nasilja, so se v primerjavi z letom 2018 povečali precej bolj, kot se je povečal skupen delež vseh, ki so že doživeli nasilje na spletu. Še posebej pri tem izstopajo osnovnošolske najstnice, pri katerih so se deleži pri nekaterih oblikah spletnega nasilja podvojili, potrojili ali povečali za petkrat.

Večino oblik spletnega nasilja v večji meri doživljajo dekleta kot fantje. Poleg tega dekleta v raziskavi poročajo, da jih nasilje bolj prizadene, medtem ko je fantom v največjih deležih ob tem vseeno ali celo smešno.


Osnovnošolke, ki so bile tarče spletnega nasilja, so odgovorile, da so se ob tem počutile stresno (42 odstotkov), 37 odstotkov jih je bilo jeznih, 35 odstotkov zaskrbljenih, 28 odstotkom je bilo vseeno, okrog četrtine jih je bilo prestrašenih in prav toliko razburjenih. Vsaka peta zaradi nadlegovanja ni mogla spati, enak delež se jih je počutilo osramočenih in nemočnih. Po 14 odstotkov jih je imelo zaradi tega šolske težave, se niso mogle učiti, ali si niso upale v šolo. Skoraj vsaka deseta pa je imela zdravstvene in telesne težave.

Med osnovnošolci pa je polovica dejala, da jim je bilo ob spletnem nasilju vseeno, 31 odstotkom je bilo smešno, 25 odstotkov je bilo jeznih, pod stresom pa je bilo 18 odstotkov. Vsak peti je bil zaskrbljen, prav toliko jih je bilo razburjenih. Po 10 odstotnih točk manj kot deklet jih je bilo prestrašenih ali ni moglo spati.


"Ugotavljamo, da predvsem fantje spletno nadlegovanje normalizirajo in ga jemljejo kot nekaj običajnega," so zapisali na Safe.si.

Dodali so, da ugotovitve kažejo, da se je treba z otroki in mladostniki veliko pogovarjati, jih osveščati in izobraževati o temah spletnega nasilja in posledic le-tega, tako doma kot v šoli.

raziskava os dijaki internet nasilje