Splošna deklaracija je temeljni dokument v zgodovini človekovih pravic. Deklaracija, ki so jo oblikovali predstavniki držav z različnimi pravnimi in kulturnimi ozadji iz vseh regij sveta, je bila sprejeta 10. decembra 1948 na GS ZN v Parizu.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuV boj za kolajne tudi pomurski judoisti
V Ljubljani bo 8. in 9. februarja potekal svetovni pokal v judu.
"Vsakdo ima pravico do življenja, prostosti in osebne varnosti," se glasi tretji člen deklaracije. Ti elementi predstavljajo temelj za svobodo, pravičnost in mir na svetu, so navedli ZN. V dokumentu sicer ni zapisana "pravica do miru".
"Čas je, da jo vsi začnejo spoštovati"
"Čas je, da vsi narodi in vsi ljudje začnejo spoštovati splošno deklaracijo človekovih pravic, ki priznava dostojanstvo ter enake in neodtujljive pravice vseh pripadnikov človeške rase," je, kot poroča spletni portal siol.net, povedal generalni sekretar ZNAntonio Guterrespred mednarodnim dnevom miru, ki poteka pod geslom "Pravica do miru – Splošna deklaracija o človekovih pravicah pri 70".
Osrednja slovesnost ZN bo danes potekala na sedežu v New Yorku, kjer se bodo pozneje s posebno slovesnostjo spomnili tudi nekdanjega generalnega sekretarja ZNKofija Annana, ki je umrl 18. avgusta v starosti 80 let.
Z zvonjenjem obeležili 100. obletnico konca prve svetovne vojne
Po vsej Evropi, tudi v Sloveniji, bodo drevi ob mednarodnem dnevu miru ob 18. uri za 15 minut zazvonili številni zvonovi, s čimer bodo obeležili 100. obletnico konca prve svetovne vojne ter začetka 30-letne vojne leta 1618.
S tem želijo vse prebivalce Evrope pozvati, da se grozote vojn ne bi več ponovile in da bi se zavedali, kako dragocena dobrina je mir, so zapisali na spletni strani Slovenske škofovske konference, ki bo sodelovala v pobudi.