vestnik

Mednarodni dan prostovoljstva v znamenju vključujoče družbe

STA, 5. 12. 2019
Pixabay
Mednarodni dan prostovoljstva poteka pod geslom Prostovoljstvo za vključujočo družbo.
Aktualno

Prostovoljci bodo današnji mednarodni dan prostovoljstva obeležili pod geslom Prostovoljstvo za vključujočo družbo. Mednarodni dan je priložnost za vse, da spodbujamo prostovoljstvo, se spomnimo na prispevek prostovoljcev k družbeni blaginji in trajnostnim ciljem na lokalni in mednarodni ravni, poziva Slovenska filantropija.

"Socialna država, ki skrbi za svoje prebivalce, vzpodbuja njihovo prostovoljsko delovanje v dobro skupnosti. Vlaga v promocijo prostovoljstva, podpira možnost kakovostnega vključevanja v prostovoljstvo in prepoznava vrednost prostovoljskega dela," opozarja izvršna direktorica Slovenske filantropije Tereza Novak. Po njenih besedah lahko na ta način vsi prebivalci sodelujejo pri skrbi za skupno dobrobit, so vključeni, ker imajo možnost sodelovati v družbenih procesih, in so bolje opremljeni za življenjske situacije, ko ne gre vse po načrtu.

Svojo družbeno vlogo lahko po njenih besedah živimo na različne načine tudi skozi prostovoljstvo. Podpora in razvijanje prostovoljstva sta zato tudi pot do vključujoče družbe, je izpostavila. "Smo pač družbena bitja in zgolj skrb za samega sebe ni alternativa za srečno in zdravo življenje," je sklenila.



"Preredko se spomnimo, da tkivo različnih generacij, različnih delov družbe temelji na prostovoljstvu. Temelji na tem, da je nekdo pripravljen - ne za plačilo, ampak za lastne notranje zadovoljstvo - pomagati drugemu z nečim, kar zna," je v poslanici poudaril minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo. Šolski sistem mora po njegovih besedah spodbujati prostovoljstvo, saj ohranja vezivo družbe in ga krepi. Najbolj napredne družbe včasih pozabljajo, da je veliko osamljenih ljudi, ki nimajo stikov z drugimi, je izpostavil. Naša družba pa je prav zaradi prostovoljcev v tem pogledu po njegovem mnenju drugačna, ker vedo, da nekateri ljudje včasih potrebujejo samo pogovor. Izrazil je željo, da bi to ostalo med ključnimi solidarnostmi v družbi.

dobrodelnost, pomočdob
Pixabay
Mednarodni dan prostovoljstva poteka pod geslom Prostovoljstvo za vključujočo družbo.


Na Univerzitetnem rehabilitacijskem inštitutu (URI) Soča poudarjajo, da so prostovoljci dragocen partner v procesu bolnikove rehabilitacije. Predvsem so dobrodošli z vidika družabništva. Pri prostovoljnem delu gre v odnosu med bolnikom in prostovoljcem za obojestransko rast, učenje, izmenjavo izkušenj in krepitev medgeneracijskega sodelovanja, so zapisali. Povratne informacije bolnikov, ki jih prostovoljci obiskujejo, so po njihovih besedah zelo pozitivne in si želijo več podobnih izkušenj.


Prostovoljstvo nudi priložnosti zlasti za izključene, da prevzamejo konstruktivno vlogo v svoji skupnosti in kot prostovoljci koristijo s svojimi izkušnjami, so izpostavili pri programu Združenih narodov za prostovoljstvo. Po njihovih besedah se s pomočjo prostovoljstva v skupnostih po svetu pogosto okrepita solidarnost in vključenost.

Slovenska filantropija bo danes v Ljubljani pripravila 12. Slovenski kongres prostovoljstva, ki ga bodo namenili merjenju učinkov prostovoljskega dela. Opažajo namreč, da je prostovoljstvo zelo zaželeno in prepoznano, ko rešuje različne krize, potem pa je njegov prispevek hitro pozabljen. Predsednik DS Alojz Kovšca pa bo na tradicionalni prireditvi Prostovoljci 2019 podelil plakete državnega sveta za leto 2019 najzaslužnejšim prostovoljkam in prostovoljcem.



Združeni narodi so mednarodni dan prostovoljstva, 5. december, razglasili leta 1985, namenjen pa je predvsem promociji prostovoljnega dela. V Sloveniji je bilo prostovoljcev, ki so opravljali prostovoljsko delo, lani skupno 244.304, opravili pa so skoraj deset milijonov prostovoljskega dela.

prostovoljstvo dan poslanica