Iva Weingerl je magistrica klinične prehrane, diplomirana sanitarna inženirka in fizioterapevtka, ki je pri britanskem združenju fizioterapevtov opravila tečaj in se specializirala za konservativno zdravljenje medeničnega dna. Na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana je pridobila tudi specialna strokovna znanja in delovne izkušnje na področju specialne fizioterapije za obravnavo uroginekoloških težav pri ženskah, motenj po ginekoloških operacijah in težav nosečnic pred porodom, med njim in po njem. Lani je v Murski Soboti odprla vadbeni in medicinski center za krepitev zdravja in rehabilitacijo, letos pa izdala knjigo, posvečeno menopavzi.
Prelomnica v življenju žensk
Preberite še
Odpri v novem zavihku(KAVČ #15) Nika Kovač: "Redko sem očarana, doma so me učili, da moram biti kritična – še posebej do politikov"
Sociologinja, antropologinja in vodja Inštituta 8. marec je postala sinonim za gibanja, ki spreminjajo družbo – od pravic žensk in enakopravnosti do pitne vode, medijske svobode in volilne participacije.
»Želim pomagati ženskam. Ne samo tako, da jim povem, da menopavza ni bavbav, ampak da jim pomagam menopavzo preživeti z zavedanjem, da lahko največ naredijo same, da jo sprejmejo kot del svojega življenja, ki bo prav tako lep,« pove o odločitvi, zakaj se je odločila pisati prav o tej temi. S knjigo Mene men(opavz)a ne skrbi želi ženskam prihraniti tudi čas, ki ga drugače porabijo ob iskanju informacij po številnih virih. »Menopavza je prelomnica v življenju žensk. Začnejo se dogajati velike spremembe, tako biološke, telesne kot psihološke. V zvezi s tem se ženskam poraja veliko vprašanj.«
Njena želja je bila vse preverjene informacije združiti na enem mestu in to ji je tudi uspelo. V knjigi bodo koristne informacije našle ženske vseh starosti, saj je v njej veliko govora o zdravi prehrani, zdravem gibanju, pomenu telesne dejavnosti, varni telesni dejavnosti, zdravstvenih in mišično-skeletnih težavah, konservativnem zdravljenju in tudi duševnem zdravju. »Pisala sem jo z mislijo na vse, ki jih zanima zdrav življenjski slog. V knjigi bo veliko uporabnih informacij našel tudi strokovni del populacije, kot so zdravstveni delavci, vaditelji, dietetiki. Škodila pa ne bo niti moškim.«
Knjiga ni končna rešitev
Vsebina knjige je razdeljena na štiri dele. V prvem opisuje značilnosti obdobja menopavze s poudarkom na klimakteričnih simptomih in drugih spremembah, ki se zgodijo v telesu v tem obdobju. »Opisujem, kako pomanjkanje estrogena vpliva na srce in ožilje, skeletni sistem, mišični sistem ter urogenitalni trakt. To poglavje zajema tudi razlago strokovnega konservativnega zdravljenja uroginekoloških težav predvsem s področja fizioterapije in spremembe življenjskega sloga,« pojasnjuje Iva Weingerl. Tej tematiki sledijo še informacije o telesni dejavnosti in primerni prehrani, s katero lahko ženske ublažijo simptome menopavze. »Prehrana ima veliko vlogo pri stanjih, ki so povezana s presnovnimi spremembami v staranju in zmanjšujejo funkcionalne sposobnosti starostnic. Slabo prehransko stanje pripomore k hitrejšemu razvoju presnovnih in funkcionalnih posledic kroničnih bolezni, ki privedejo do slabše kakovosti življenja starostnic in pripomorejo k izgubi samostojnosti kasneje.«
Knjigo konča z opisom različnih sprostitvenih metod in tehnik za sproščanje psihofizične napetosti. »Knjiga ni končna rešitev. Rešitev je namreč vedno v nas in je odvisna od tega, koliko in kako boste znanje iz knjige uporabljali. Za kakovost svojega življenja namreč lahko največ naredimo sami – ne le v menopavzi, ampak v vseh življenjskih obdobjih. Zato bo knjiga veliko dobrega prinesla prav vsem,« še pristavi avtorica.