vestnik

Mensana: Žalost v novih stanovanjih 

Timotej Milanov, 26. 10. 2018
Timotej Milanov
Ester Pleša ima dovolj, zahteva pravico. 
Aktualno

Ester Pleša je 87-letna Sobočanka, ki jo pogled z balkona njenega novega stanovanja vsak dan spominja na napačno življenjsko odločitev. Gleda namreč na območje, zravnano z zemljo, kjer je nekoč stala njena hiša, ki jo je skupaj z zemljiščem zamenjala za stanovanje v soboški Mensani. Zaradi kupčije, ki se ji je pred časom zdela dobra, se danes počuti oškodovano.

Medgeneracijsko središče Mensana v Murski Soboti je svoja vrata odprlo junija letos. S projektom, ki ga je vodil Center za ravnanje z odpadki Puconci (Cerop), so tako po dolgih letih propadanja obnovili in nadgradili objekt nekdanje družbene prehrane, v novi stavbi pa je poleg centra ponovne uporabe in restavracije z ironičnim imenom Polek raja tudi stanovanjski sklop. Prodaja stanovanj naj bi se kot osnovni motiv ves čas skrivala za promovirano zgodbo o socialnem podjetništvu v novem objektu, menijo kritiki, ki trdijo, da se javno podjetje, ustanovljeno za namen zbiranja in predelave odpadkov, ne bi smelo ukvarjati s takšnimi dejavnostmi.


Ko so začeli dela, se Pleševi, kot pravi, ni niti sanjalo, da bo čez leto dni živela v stanovanju, njena hiša pa bo porušena, čeprav je pozneje sama sprožila pobudo za to. »Začelo se je septembra lani, ko sem po radiu poslušala direktorja Ceropa Franca Cipota, ki je govoril o tem, kaj vse bodo ponujali starejšim stanovalcem v novih stanovanjih. Ker sem že v letih in bolna, se mi je zdelo, da bo to prava stvar zame. Šla sem do delovodje na gradbišču in mu povedala svojo zamisel, že tisti človek me je takrat vprašal, ali mislim, da se mi bo to izplačalo.« Po njenih besedah jo je čez nekaj dni obiskal Cipot. »Zamisel mu je bila všeč, ker bi lahko na kraju, kjer je bila moja hiša, kasneje uredili park.« V naslednjih štirinajstih dneh je tako prišlo do dogovora in podpisa pogodbe, po kateri je bila cena stanovanja z davkom 63 tisoč evrov. »Celotno hišo in vse v njej sem zamenjala za to stanovanje.« Pleševa, ki ji danes v 40 kvadratnih metrov velikem stanovanju družbo dela psička Pika, medtem ko čaka na operacijo kože, meni, da bi ji Cerop moral še dodatno plačati za pohištvo, ki je bilo v hiši. »To stanovanje je samo iz mavca in cementa, niti pravega parketa ni, moja hiša pa je bila zidana. Vedejo se, kot da ne obstajam. Dovolj imam, zahtevam pravico,« pravi.


Pleševa in Cipot sta dosegla ustni dogovor, da ji bodo dali še 500 evrov. »Vzela bom tudi toliko, čeprav je bilo pohištvo vredno veliko več.« Cipot je omenjeni dogovor potrdil tudi za naš medij. »Povedal sem ji, da ji bomo za pohištvo, ki sicer ni bilo veliko vredno, še nekaj dali, dogovorila sva se za 500 evrov. Moramo ga sicer presortirati in oceniti, zagotovo pa ji bomo še nekaj plačali, a denarja ne moremo dati kar tako, za to moramo imeti neko kritje.« Žalostna starka, ki nima otrok, prav tako se ni imela na nikogar obrniti po nasvet ob nakupu stanovanja, še poudarja, da stanovanja ni prejela v takem stanju, kot je pričakovala: »V kopalnici ni bilo niti ene police, niti ogledala, ničesar …«

Za oskrbo poskrbela kar čistilka

Pleševa opozarja še, da prav tako ni deležna pomoči, ki so ji jo obljubljali ob selitvi. »Junija so ob odprtju objekta predstavljali delavce, ki naj bi skrbeli za nas. Samo naenkrat pa ni bilo nikogar več. Ko sem vprašala, kaj se dogaja, so mi povedali, da oseba, ki je bila za to odgovorna, ni več zaposlena tam.«


Cipot pravi, da ni tako: »To je medgeneracijsko središče in skrbimo zanjo, vsak dan jo nekdo obišče, da se ji ne bi morda kaj zgodilo. Oseba, ki jo omenja, je bila čistilka, ki je bila zaposlena za določen čas, ta jo je redno obiskovala in očitno se je nanjo navezala.«

Ogorčeni tudi drugi stanovalci

Veliko pritožb imajo tudi drugi kupci stanovanj, ki se niso želeli izpostaviti z imenom in priimkom. Eden od njih stanovanja še vedno ni prevzel, saj čaka, da bodo odpravili napake v zvezi z nekakovostno izvedbo parketa, na katere opozarja. Pri tem mora investitor zaradi zamude pri gradnji objekta, ki jo je izvedla idrijska gradbena družba Kolektor Koling, kupcem plačati pogodbene kazni. »Stanovanje bi morali prevzeti že v začetku aprila, sedaj tako ali drugače pritiskajo na nas, da bi nam čim manj plačali,« pravi naš sogovorec, ki opozarja še na problematiko v zvezi s parkirišči. Cerop namreč po njegovih besedah zavrača njihove prošnje, da bi del zunanjih parkirnih mest rezervirali za stanovalce, hkrati jim ponuja kletna parkirna mesta za okoli 10 tisoč evrov. »Ko se pripeljete na parkirišče iz Cankarjeve ulice, so po navadi vsa parkirna mesta zasedena. Kje naj v takem primeru stanovalci pustijo avtomobile,« se sprašuje in dodaja, da po njegovem mnenju objekt ni zgrajen v skladu z zahtevami iz pravilnika, ki ureja gradnjo oskrbovanih stanovanj. »V nekaterih aktih, ki jih imamo, je navedeno, da so tu oskrbovana stanovanja, a se je izkazalo, da niso.«


Kvadratura se je po podpisu pogodbe povečala

V Mensani smo obiskali tudi zakonca, ki sta zaradi moževe težke bolezni in nezmožnosti za opravljanje nekaterih hišnih opravil prodala hišo v okolici Murske Sobote in kupila stanovanje v Mensani. »Pred nakupom sva se že oktobra lani osebno o vsem pozanimala pri Cipotu na sedežu Ceropa, takoj naju je peljal na ogled stanovanja, ki nama je bilo všeč, novembra sva plačala aro, že decembra pa še preostanek kupnine,« razlagata. A svojo odločitev sta pozneje obžalovala, najprej zaradi površno izvedenih gradbenih del. Kot pokažeta, ju poleg nedokončanih stropov moti tudi površno položen parket. Tudi odtok v kabini za prhanje je zgolj polovično izveden. »Vse, kar so naredili, je to, da so odrezali keramiko tam, kjer je ne bi smeli, zaščite pa niso naredili, zaradi tega se je najin vnuk tam že porezal po nogi, ko je bil na obisku.« Moti ju tudi hrup, ki ga povzroča avtodvigalo, s katerim se avtomobili prenašajo v podzemno garažo, to je prav pod njunim oknom. »Na to bi naju morali opozoriti pred nakupom, a naju niso. V tem primeru bi še enkrat premislila glede vsega.« V stanovanje ob oknu tudi teče voda. »Ko je večji naliv, nam teče točno v stanovanje.« Na vse napake sta investitorja že opozorila, a popravit jih ni prišel še nihče, pravita. Kaplja čez rob pa je bil trenutek, ko sta vložila prošnjo za izplačilo pogodbeno določene kazni zaradi zamude pri gradnji, ki je znašala okoli 5000 evrov.


Po pravico z odvetnikom

Sprva, pravita, ju niso upoštevali, zato sta najela odvetnika, ki je v njunem imenu zahteval izplačilo. Cerop jima je plačal polovico in jima poslal dopis, v katerem ju je obvestil, da ima, sodeč po končnem etažnem načrtu, njuno stanovanje večjo kvadraturo od tiste, ki je določena v pogodbi, predlagali pa naj bi jima še, da preostanek dolga iz naslova pogodbene kazni poračunajo z dejansko višjo ceno stanovanja zaradi večje kvadrature. Tako sedaj, medtem ko je na Ceropu njuna zahteva za plačilo penalov, sama držita v roki dopis Ceropa, ki zahteva 3000 evrov doplačila za stanovanje, če se ne bodo uspeli dogovoriti, bosta družbo tožila. »Zdravim se pri psihiatru zaradi tega, pa sem stara že 60 let. Kje naj zdaj poleg svojih pokojnin najdeva še 3000 evrov. Uničili naju bodo,« je obupana soproga, ki se za zdaj še boji izpostaviti z imenom.
Cipot pravi, da je v objektu za zdaj prodanih 12 stanovanj od 16 in da so vsi kupci, ki so imeli v pogodbah določene zamudne kazni, že dobili izplačane odškodnine. »Razen tistih, ki zahtevajo več, ti bodo morali to doseči po sodni poti.«
Zakonca sta na robu solz, ko končujemo pogovor: »V Murski Soboti živiva že 42 let, ko sva kot najstnika šla iz Štrigove s trebuhom za kruhom. Slovenijo imava za svojo domovino, sedaj pa morava v starosti svojo pravico tu iskati z odvetniki.«
mensana franc-cipot ester-plesa