Letošnja tema meseca požarne varnosti, za kar velja oktober, je požarna varnost v prostem času z geslom Kdor za požarno varnost poskrbi, je v prostem času brez skrbi. Namen projekta je opozoriti prebivalce, da tudi med preživljanjem prostega časa obstaja veliko nevarnosti, ki lahko povzročijo požar, pravi Dušan Utroša, regijski gasilski poveljnik za Pomurje. »Na osnovi statistike lahko ugotovimo, da se v prostem času in času potovanj premalo zavedamo pomena varstva pred požarom, saj je v tem obdobju še vedno preveč požarov, zato je treba prebivalstvo dodatno poučiti in dvigniti ozaveščenost. Da bi prosti čas minil brezskrbno in veselo, je pomembno, da poskrbimo za požarno varnost.«
Preberite še
Odpri v novem zavihkuBine Pušenjak se je vrnil z zdravljenja v tujini, doma so jim pripravili sprejem
Bine Pušenjak je pri dveh letih in pol zbolel za tumorom osrednjega živčevja. Zadnjih šest tednov so z družino preživeli v Italiji na zdravljenju.
Čeprav bodo zaradi ukrepov, sprejetih za zajezitev širjenja bolezni covid-19, odpadle obvezne društvene vaje in vaje gasilskih zvez, ki so se običajno izvedle v mesecu požarne varnosti, poveljnik ocenjuje, da so gasilske enote v Pomurju pripravljene za uresničevanje svojega poslanstva. »To je, da kadar koli in kjer koli na intervencijah posredujemo po svojih najboljših močeh, da bi zaščitili ljudi in njihovo premoženje, premoženje širše družbene skupnosti in okolje, v katerem živimo.« Pomurski prostovoljni gasilci so bili do 1. oktobra aktivirani 990-krat, na intervencijah – v požarih, ob naravnih nesrečah, nesrečah v cestnem prometu in zagotavljanju tehnične pomoči – jih je sodelovalo 4576.
Utroša je na zadnji seji poveljstva regije predstavil usmeritve, kako ob upoštevanju ukrepov animirati ljudi, da jih zadržijo v gasilskih vrstah, izvedejo najnujnejše aktivnosti in ohranijo operativno pripravljenost. »Tekmovanja so prestavljena na naslednje leto. Pri izobraževanju in usposabljanju pa je tako, da izvajamo tiste tečaje, ki jih lahko v manjših skupinah. Razmišljamo tudi o tečajih na daljavo – tako imenovanih e-učilnicah.«
Odpoved gasilskih tekmovanj in drugih dogodkov je za številna prostovoljna gasilska društva pomenila izpad finančnih virov, ki omogočajo delovanje društev. Sogovornik upa, da bodo društvom še bolj na pomoč priskočili posamezniki, lokalne skupnosti, donatorji in sponzorji. K operativni pripravljenosti gasilcev namreč precej prispeva sodobna oprema, ki ni poceni.
Prvi pomurski gasilec Dušan Utroša sklene: »V primeru intervencije bomo kljub koronavirusu in ukrepom naredili to, kar se od nas pričakuje, za kar smo se izobrazili in usposobili. Predvsem pa je pomembno, da ostajamo pozitivni, pripravljeni, potrpežljivi in mirni. Ljudem tako vlivamo upanje, da bomo te krizne trenutke premagali skupaj.«
Pomursko gasilstvo v številkah
21 gasilskih zvez
237 prostovoljnih gasilskih društev
13.638 gasilcev
5575 gasilk
4000 operativcev
428 gasilskih vozil
262 motornih brizgaln 8/8
116 brizgaln drugih tipov
1402 zaščitni obleki
220 dihalnih aparatov
378 prenosnih radijskih postaj