vestnik

Nova sredstva za turizem tudi iz pomurskih ostankov. Odpadli so trije glampingi

Rok Šavel, 15. 1. 2025
Rok Šavel
Trije načrtovani pomurski glampingi so padli v vodo, preostali projekti, med njimi Glamping Oaza v Mlajtincih, pa počasi dobivajo oprijemljivo podobo.
Aktualno

Ministrstvo bo razdelilo več kot 15 milijonov evrov za prenove in novogradnje.

Da razmišljajo o izvedbi novega razpisa iz ostankov sredstev prvega mega razpisa, na katerem je bilo podprtih 60 projektov v skupni vrednosti skoraj 225 milijonov evrov z 58-milijonskim sofinancerskim deležem, so nam na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport dejali lanskega oktobra. Spomnimo, da je prvi mega razpis, ki je bil objavljen leta 2022, požel veliko pozornost javnosti, zanimiv pa je bil tudi za Pomurje, saj je zeleno luč in državno oziroma evropsko sofinanciranje dobila kopica projektov v regiji. Od projektov novogradenj in prenov že uveljavljenih turistično-gostinskih podjetij, kot so Terme Vivat, Terme Banovci, Radgonske gorice in Gostišče Oaza, do velikih projektov novih igralcev, ki so zavohali priložnost. Eden od njih, Leon Krpič z družbo Super 16, ki je načrtoval glamping v Suhem Vrhu, je sicer hitro odstopil od pogodbe o sofinanciranju, so pa bili med zmagovalci razpisa še družbe Grede z novim nastanitvenim objektom Zlato polje v Tešanovcih, Elproing z Resortom Nindri Indri v Suhem Vrhu, Pannonian Glamping z Glampingom Pannonia, eVision turizem z butičnim hotelom na Kapeli, Šinkec, My Consulting, s turističnim nastanitvenim objektom v Selu na Goričkem in Pika Petra Pevec Rituper z Glamping parkom Pika. Še oktobra so nam na ministrstvu trdili, da so prav vsi projekti še aktivni in da upravičenci do evropskih sredstev niso odstopili od sofinancerskih pogodb. Konec leta pa je ministrstvo brez velikega pompa objavilo napovedani nov javni razpis za sofinanciranje turističnih projektov iz sredstev načrta za okrevanje in odpornost. Ostankov se je nabralo za več kot 15,2 milijona evrov, od tega bo šlo dobrih 2,7 milijona evrov za popolne prenove, glavnina sredstev pa bo namenjena novogradnjam, saj je ravno v tem sklopu na prvem razpisu nastal največji prihranek.



Trije pomurski glampingi odpadli



In kateri projekti so padli v vodo oziroma ne bodo izvedeni z evropskimi sredstvi? Kot je razvidno iz tabele, ki smo jo pridobili z ministrstva, sta poleg Krpičevega glampinga v Pomurju odpadla še Glamping Pannonia, za katerega je bil odobren dober milijon evrov evropskega denarja, in Glamping park Pika, za katerega je imela Pika Petra Pevec Rituper, soproga lastnika soboške Diane Dejana Rituperja, odobrenih slabih 790 tisočakov nepovratnih sredstev.

odpadli projekti
Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport
Družbe, ki so se odpovedale odobrenim sredstvom na prvem razpisu in s tem omogočile izvedbo novega.

Za nove turistične milijone lahko kandidirajo podjetja in podjetniki, ki se s turistično-gostinsko dejavnostjo ukvarjajo najmanj od konca leta 2022 in imajo vsaj dva zaposlena. Na prvem razpisu pogoja glede tega, kako dolgo se prijavitelj ukvarja z dejavnostjo, ni bilo, zato pa smo lahko med uspešnimi našli kup novoustanovljenih pravnih subjektov in podjetij, ki doslej niso bila niti blizu turistični dejavnosti. Tako kot pri prvem razpisu mora biti najmanjša vrednost investicije 300 tisoč evrov, najvišji delež sofinanciranja, ki ga lahko podjetnik ali podjetje pridobi, pa znaša okoli 60 odstotkov vrednosti investicije oziroma največ 1,1 milijona evrov za prenove in 1,8 milijona evrov za novogradnje. Vsi projekti morajo biti, ravno tako kot pri prvem razpisu, izvedeni do konca junija prihodnje leto. Kot so nam pojasnili na ministrstvu, zmagovalci prvega razpisa na drugem razpisu ne morejo kandidirati za sredstva z isto investicijo, lahko pa se prijavijo z drugo. 

turizem razpis nalozbe pomurje projekti