vestnik

(INTERVJU) Mihaela Gržin v knjižnem prvencu o izgorevanju in iskanju sebe

Ines Baler, 30. 4. 2024
Osebni arhiv
Mihaelo Gržin veselijo dobri odzivi bralcev in čakalna vrsta za knjigo po slovenskih knjižnicah. Foto Osebni arhiv
Aktualno

S priročnikom je želela opozoriti predvsem na to, kako zelo pomembno je, da lepo skrbimo zase ne glede na to, kaj vse se dogaja v in okrog nas.

Mihaela Gržin, podjetnica, ki vodi estetski studio in akademijo za ženske Lakšmi v Ljutomeru in je že nekaj let organizatorka množično obiskanih ženskih večerov, je pri založbi Primus izdala knjižni prvenec z naslovom Lepo je biti jaz. To je neke vrste priročnik za ženske, saj kot pravi, pogosto postavljajo na prvo mesto družino, službo in dom, pozabljajo pa, da lahko vse postorijo hitreje in lažje, če najprej napolnijo svoje baterije. Z njo smo se pogovarjali o nastajanju knjige, vsebini in nasvetih, ki jih ima za ženske. 

Vaša prva knjiga je izšla na dan žena. Kdaj se vam je porodila ideja o pisanju in kako dolgo je delo nastajalo?
»Da bom nekoč napisala knjigo, sem vedela že v osnovni šoli. V zadnjih nekaj letih sem jo celo večkrat začela pisati, a sem vedno odnehala, ker sem imela občutek, da ni bila dovolj dobra. Šele ko sem ozavestila, da je 'nikoli dovolj dobro' pravzaprav moj vzorec, ki mi na neki način preprečuje napredek na več področjih, ter da je ne bom izdala nikoli, če bom čakala, da bo popolna, sem sklenila, da jo napišem ne glede na vse. Po tej odločitvi se je knjiga spisala v rekordno kratkem času. No, priznati moram, da me je k dokončanju knjige spodbudila tudi napoved numerologinje, ki je izračunala, da jo moram izdati še to pomlad, ker mi pozneje zelo dolgo številke in planeti ne bodo tako zvesto stali ob strani.

Da pa smo jo še pravočasno izdali, je gotovo zaslužna tudi moja urednica Kaja Regula, ki je bila na trenutke celo bolj zagnana in vztrajna kot jaz. Ker čez dan delam v kozmetičnem salonu, so najini sestanki pogosto trajali pozno v noč. Dali sva vse od sebe, ona pa je prijazno pritisnila še na lektorico, oblikovalko, tiskarje … In tako nam je skupaj uspelo skoraj nemogoče.«



Kot pravite, gre za priročnik z osebno zgodbo o izgorevanju in iskanju sebe ter številnimi nasveti za nego telesa, uma in duše. Koliko sebe ste dali v knjigo in kaj so glavna sporočila?
»V knjigi so zelo iskrene osebne zgodbe, tako da je notri kar precej mene. Morda celo malo preveč (smeh). S priročnikom sem želela opozoriti predvsem na to, kako zelo pomembno je, da lepo skrbimo zase ne glede na to, kaj vse se dogaja v in okrog nas. Oziroma da ne smemo pozabiti nase in na svoje sanje niti ali še posebej ne takrat, ko se znajdemo v krizi in se vse okrog nas ruši. Veliko ljudi nas je nagnjenih k temu, da najprej poskrbimo za družino, dom, posel … Pogosto pa pozabimo, da lahko vse naredimo veliko hitreje, lažje in boljše, če najprej poskrbimo zase, za svoje telo, um in dušo.«

Z bralci delite načine, kako ste se spoprijemali z izgorelostjo, slabo samopodobo in sprejemanjem sebe. Kdaj in kaj je bil tisti ključni trenutek, ko ste se zavedeli, da je treba nekaj spremeniti?
»Ključnih trenutkov je bilo celo več, očitno sem bolj trdoglave sorte (smeh). Prvi je bil med pogovorom z reševalcem na poti v bolnišnico, ko mi je telo dalo prvo resnejše opozorilo. Drugi malo pozneje, ko mi je zdravnik svetoval, naj vsak dan eno uro počnem nekaj, kar bo samo zame, in sem zgroženo ugotovila, da sem tako zelo pozabila nase, da pravzaprav niti več ne vem, kaj je tisto, kar mene osebno veseli in mi polni baterije. Tretji tak ključni moment pa je bil, ko mi je nevrologinja rekla, da če bom še naprej tako skrbela za druge, bodo morali prav kmalu drugi skrbeti zame.

Da se privedemo v stanje izgorelosti, je pogosto v ozadju tudi slaba samopodoba, ki pa je posledica tega, da se ne znamo ali ne zmoremo sprejeti takšnih, kot smo. Da imamo nenehno občutek, da nismo dovolj in se moramo še bolj potruditi. Zato je del knjige namenjen prav sprejemanju sebe, kar se mi na splošno zdi zelo pomembno za srečno in uspešno življenje. Tukaj sem imela precejšen izziv. Pri svojem delu s strankami v kozmetičnem salonu in pri life coachingu opažam, da še zdaleč nisem edina, zato sem v knjigi nanizala kar nekaj predlogov oziroma metod, kako to lažje dosežemo.«

Mihaela Gržin, 500 podjetnic
Arhiv organizatorjev
Mihaela Gržin iz Ljutomera.

Je bilo težko pisati o lastnih izkušnjah ali se vam je zdelo pomembno, da jih daste na papir in s tem skušate pomagati drugim?
»Sem bolj odprte narave, zato mi ni bilo preveč težko pisati o svojih osebnih izkušnjah. Verjamem, da lahko z deljenjem svojih izkušenj pomagamo tudi komu drugemu. Ne vidim razloga, zakaj bi se morali učiti zgolj na lastnih napakah, če se lahko nekatere lekcije veliko hitreje in ceneje naučimo od drugih in njihove rešitve samo 'recikliramo', prilagodimo in uporabimo zase. Če upoštevam prve odzive bralk, jim je knjiga že pomagala prebroditi nekatere stiske in mnogim dala misliti, da je čas za majhne, a učinkovite spremembe, da bo njihovo življenje še lepše, lažje in bolj radostno. Na začetku je bil moj cilj, da knjiga vsaj enemu človeku na tem svetu polepša življenje. To kljukico že imam.«

Vključili ste tudi praktične nasvete, kako skrbeti za telo, um in dušo. Kateri so najbolj pomembni?


»Ne vem, ali lahko katere nasvete posebej izpostavim, kajti zdi se mi pomembno, da za vse troje skrbimo čim bolj uravnoteženo. Negovano telo, pozitiven um in radost v duši so nekakšna neločljiva trojica, ki nam omogoča lepo in produktivno življenje. Posebno poglavje sem namenila negi obraza. Dokazano je namreč, da lahko s pravilno nego kože poskrbimo ne samo za lepši videz, temveč tudi za telesno zdravje in boljše počutje. Izkoristimo to spoznanje sebi v prid in skrbno negujmo svoj največji organ – kožo.«

mihaela gržin, knjiga
Osebni arhiv
Lepo je biti jaz je priročnik z iskreno zgodbo o iskanju sebe in praktičnimi nasveti za nego telesa, uma in duše. Foto Osebni arhiv

Knjiga vabi tudi k aktivnosti, saj bralci v njej najdejo 21-dnevni izziv. Za kaj gre?
»To so sila preprosti, a učinkoviti nasveti, kako vsak dan nekaj narediti zase. Večina predlogov ne terja veliko časa. Eden od namenov izziva je, da se navadimo skrbeti zase in začnemo v tem uživati. Stranski učinki pa so lepši videz, bolj zdravo telo in boljše razpoloženje. V knjigi najdete tudi coaching vprašanja in naloge, ki vam bodo pomagale napredovati v osebni rasti. Ta del z izzivi je prirejen kot delovni zvezek, da lahko kar v knjigo vpisujete svoja opažanja in odgovore.«

Je knjiga namenjena le ženskam?  


»Verjetno se bodo v napisanem res najbolj prepoznale ženske. Vsekakor pa se s podobnimi izzivi srečujejo tudi moški, zato ne bo nič narobe, če kateremu pride pod roke. Napisala sem jo pravzaprav za vse ljudi, ki jim je všeč lahkotno branje z nanizanimi drobci življenjskih spoznanj in ki želijo imeti na enem mestu zbrane nasvete za nego telesa, uma in duše. Knjigo pa sem v resnici napisala tudi zase, če mi še kdaj spodrsne, da se bom lahko hitreje pobrala. Ko smo v stiski, se namreč pogosto sploh ne spomnimo preprostih rešitev in je fino imeti pri roki kaj uporabnega.«

Jo boste v prihodnje predstavili kje v naši bližini?
»Ja, nekaj terminov je že določenih in nekaj predstavitev sem že imela. Zelo sem bila vesela prvega povabila, ki je prišlo iz domače ljutomerske knjižnice, kjer je bila predstavitev 24. aprila. Potem bom 14. maja imela predstavitev knjige tudi v največji slovenski knjigarni in papirnici Konzorcij v Ljubljani. Priznam, da me je to povabilo precej presenetilo. Zdi se mi namreč, da je za avtorja knjig predstavitev v Konzorciju nekaj tako velikega, kot je za pevca koncert v Stožicah (smeh). Tako da priznam, da mi je to še posebej v veliko čast.«

Kakšni so prvi odzivi bralcev?
»Zelo sem hvaležna, da so prvi odzivi tako dobri. Pri meni je bilo že prvi mesec veliko večje povpraševanje po njej, kot sem pričakovala. Na voljo je tudi že v večini knjigarn po Sloveniji, spletnih knjigarnah in knjižnicah in opazila sem, da je v večini knjižnic celo čakalna vrsta. Resnično me veseli, da je takšno zanimanje. Morda pa največ povedo odzivi žensk, ki so knjigo prebrale pred izidom. 'Ta knjiga je čudovita mala enciklopedija, ki nas spomni na preproste, a bistvene stvari, ki jih je treba vnesti v svoj vsakdan, da bomo zdravi, srečni in zadovoljni sami s sabo. Hvala, draga Mihaela, za navdihujoče, poučno in prijetno branje,' je denimo napisala prijateljica Tina Gorenjak.«

mihaela-gržin lepo-je-biti-jaz knjiga