Na povabilo beltinskega župana Marka Viraga in poslanca Tineta Novaka se je v regiji na delovnem sestanku mudil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Po sestanku na beltinski občini so vsi trije pred tamkajšnjo občino spregovorili nekaj besed o namenu ministrovega obiska. Kot je dejal Kumer, je bil obisk predvsem informativne narave, in sicer da občini oziroma županu poda informacije o prihajajočih razpisih, hkrati pa dobi kot minister povratno informacijo, kakšne projekte pripravljajo na občini, da bodo lahko razpise prilagodili njihovim potrebam. "Ključno je, da občina ve, kaj se pripravlja na nacionalnem nivoju in da svoje projekte pripravljajo v tej smeri, da bodo nagrajeni s sofinanciranjem," je poudaril minister.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Milijoni za trajnostno mobilnost zelo kmalu
Pri tem je izpostavil predvsem prihajajoči javni razpis za področje trajnostne mobilnosti, ki ga občine nestrpno pričakujejo. Na voljo bo namreč kar 48 milijonov evrov za cestno in prometno infrastrukturo, preurejeno skladno z načeli trajnostne mobilnosti. Kot je pojasnil Kumer, naj bi že v mesecu novembra objavili razpis, sicer pa da bo več odpiranj, tudi jeseni prihodnje leto, in sicer za občine, ki še nimajo sprejete celostne prometne strategije, ki bo pogoj za kandidiranje. Tudi poslanec Novak je izpostavil, da je minister v regijo prinesel rešitve, ki bodo podprle razvoj infrastrukture in trajnostnih projektov ter župana seznanil s prihajajočimi razpisi.
Beltinski župan je v izjavi pred občino dejal, da razmišljajo out of the box in v luči trajnostnega prehoda, med projekti pa je izpostavil ureditev jedra Beltinec in izkoriščanje geotermije v kombinaciji z logističnim centrom, kjer vidi priložnosti tudi za investicije na področju industrijske konoplje. Kot je sicer pojasnil, bi bila celotna investicija z geotermalnim centrom, v kombinaciji z logističnim centrom in železniško povezavo Beltinci-Lendava, težka okoli pol milijarde evrov, a študije ROI (return of investment) govorijo projektu v prid.
Najbolj so pritegnile pozornost besede Kumra o podpori pri izkoriščanju geotermalne energije, o čemer je po obisku Beltinec zagotovo govoril tudi z Romanom Ferenčakom, direktorjem dobrovniškega podjetja Ocean Orchids, s katerim je imel ravno tako načrtovan sestanek. Kot je namreč razkril minister, imajo ta hip veliko pogovorov s tujimi investitorji, ki vidijo veliko priložnosti na tem področju v Sloveniji. "En tak bo zelo kmalu dobil zeleno luč našega ministrstva in bo pripravljen nuditi svoje storitve lokalnim skupnostim," je izpostavil minister in dodal, da je o tem seznanil tudi Viraga, saj da se lahko tukaj najde "zmagovalna kombinacija". Spomnimo, da smo ob stečaju Geoenerga poročali, da se na območju pridobivalnega petišovskega plinskega polja pojavlja interes tujih vlagateljev, pri čemer naj bi bil v igri turški kapital. Kumer sicer ni razkril več podrobnosti o geotermalnem projektu.
Bo pomurski konzorcij uspešen na razpisu za sončne elektrarne?
Je pa pojasnil dogajanje na privlačnem razpisu za gradnjo sončnih elektrarn na javnih stavbah, kjer kandidirajo tudi pomurske občine. Na prvem odpiranju niso bile uspešne, v drugem roku pa so vloge še v pregledu. "Gre za enega najbogatejših razpisov, ker je odstotek sofinanciranja zelo velik. Če bo potrebno, bo še tretje odpiranje, a delež sofinanciranja zagotovo ne bo več tako visok," je napovedal minister, ki je priznal, da je bilo v preteklosti zelo malo sredstev vloženih v nadgradnjo in širitev distribucijskega omrežja, kar se danes pozna. Ta cikel investiranja se po njegovih beseadah sedaj pospešuje, sam si pa želi, da bi se stvari premaknile tudi na področju umeščanja v prostor, kjer se še zmeraj "rado zatika".