Priprave in potek dogajanja so predstavili na današnji tiskovni konferenci v prostorih Škofije Murska Sobota člani pripravljalnega odbora.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuAmandmaji za investicije v Pomurju gladko zavrnjeni: Kako so glasovali pomurski poslanci?
Državni zbor je potrdil proračuna za prihodnji dve leti, ob tem pa je bilo s strani opozicije vloženih več amandmajev, ki so se nanašali na projekte v Pomurju.
Soboški škof in podpredsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) dr. Peter Štumpf je povedal, da ko so se slovenski, hrvaški in madžarski škofje odločali za srečanje vernikov, niso mogli niti slutiti, da bodo prišli tako težki časi za mir in varnost, kot je vojna v Ukrajini ali jedrska grožnja. »Po naših cerkvah in domovih veliko molimo za mir. Tako škofje iz vseh treh držav čutimo veliko dolžnost, da ta mir ohranjamo kot dobrino za vse ljudi, pri tem pa ne popuščamo oziroma ne dopuščamo, da bi mir bil ogrožen od verskega ali nacionalnega fundamentalizma, ki se na račun ponižanja ali trpljenja drugih bori za svoje meje, ozemlje, ideologijo, napredek in tudi svojo varnost,« je izpostavil murskosoboški škof . O srečanju vernikov v Beltincih je junija osebno seznanil tudi papeža Frančiška, ki je ob povedanem izrazil zadovoljstvo in hvaležnost. Srečanje v Beltincih bo v duhu sinodalne poti potekalo pod geslom Skupaj na poti vere in miru. »Slovenci, Hrvati in Madžari hočemo živeti za blagor Cerkve in naših narodov kot dobri sosedje in dobri prijatelji,« je osnovno sporočilo srečanja povzel murskosoboški škof.
Koordinator slovenskega odbora Aljaž Baša je spregovoril o poteku priprav, organizator srečanja Goran Merica pa o programu. To se bo začelo že v petek s srečanjem mladih, osrednji dogodek pa bo slovesna sveta maša s somaševanjem škofov v soboto, ob 10. uri, v beltinskem parku. Vodil jo bo dr. Peter Štumpf, pridigal pa varaždinski škof Bože Radoš. V uvodu bo zbrane nagovoril predsednik SŠK dr. Andrej Saje, na koncu pa predsednik Madžarske škofovske konference in györski škof dr. Andras Veres.
V duhu povezovanja bodo ob srečanju vernikov iz treh držav začasno sprejeli v beltinski cerkvi tudi relikvije sv. Ladislava, madžarskega kralja, ki je nekoč vladal v pokrajini, kjer živimo zdaj, in ki je zaznamoval krščansko zavest prednikov. Relikvije bodo prinesli iz györske škofije jutri. Beltinski župnik in dekan Boris Kučko je povedal, da bo to izjemen zgodovinski trenutek, ki ga večina župnij ne bo nikoli doživela. Po slovesnem sprejemu relikvij sv. Ladislava bodo v župnijskem domu predstavili knjigo kaplana dr. Andreja Lažeta z naslovom Sveti Ladislav. "Zelo sem vesel, da srečanje narodov poteka v Beltincih. Verniki, ki čutijo z župnijo so se zelo dobro odzvali na priprave, prav tako verniki iz sosednjih župnij murskosoboške škofije. Zelo ganljivo je, da so tudi najmanjše župnije pripravljene veliko pomagati, da bi to srečanje lepo potekalo,« je še poudaril Kučko.
Novinarske konference se je udeležil tudi član hrvaškega pripravljalnega odbora Marko Domiter. Spregovoril je o pomenu tovrstnih srečanj za vernike in predstavil njihove priprave na srečanje v Beltincih.
Srečanje vernikov v Beltincih bo zgodovinsko tudi po udeležbi visokih cerkvenih dostojanstvenikih iz treh držav, ob številnih škofih se bosta srečanja udeležila tudi nadškofa apostolski nuncij v Sloveniji dr. Jean-Marie Speich ter metropolit Alojzij Cvikl.