Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Po zadnjih podatkih so na NIJZ do 15. maja v Sloveniji zabeležili 75 laboratorijsko potrjenih primerov mišje mrzlice oziroma hemoragične mrzlice z renalnim sindromom, od tega tri v Pomurski regiji, in sicer v Občinah Beltinci, Murska Sobota in Veržej. Bolniki so bili hospitalizirani, nihče pa ni za posledicami umrl. Poročajo še, da je zbolelo 59 moških in 16 žensk, večji pojavnosti pri moških pa pripisujejo poklicni izpostavljenosti.
Z mišjo mrzlico se lahko okužimo pri podiranju hiš, čiščenju kleti, podstrešij, lop in drugih prostorov, pri urejanju okolice, zato moramo biti v spomladanskih mesecih, ko se običajno lotevamo takih del, še posebno previdni. Lahko pa se okužimo tudi pri opravljanju del v gozdu, na poljih pri spravilu poljščin.
Mišja mrzlica je zoonoza, ki se prenaša od živali na ljudi, ne prenaša pa se iz človeka na človeka. Gostitelji bolezni so mali glodavci, miši, podgane, voluharice in drugi, ki z izločki okužijo okolico. Iztrebki se posušijo in se kot prah dvigajo v zrak, z vdihovanjem le teh pa se potem lahko okuži človek. V primeru, da pometamo prah z iztrebki, ga lahko še bolj razširimo po širši okolici. Na NIJZ opozarjajo, da je potrebno prostore pred čiščenjem temeljito prezračiti in jih razkužiti, pri delu pa si zaščititi dihalne poti in tudi roke z rokavicami.
Ob okužbi je inkubacijska doba 14 do 28 dni. Tipični znaki, da gre za mišjo mrzlico so visoka vročina, bolečine v mišicah, bruhanje, močan glavobol, pojavljajo se tudi spremljajoče težave z vidom, bolečine pri gibanju očesnih zrkel, tudi očesne veznice so močno pordele. Bolnik je v obraz rdeč, kot bi bil opečen po sončenju. Večinoma bolezen mine brez večjih zapletov, če se bolnik, ki je okužen z virusom, pravočasno ne zdravi, pa lahko pride do hujših zapletov. Nastanejo okvare ledvic, jeter, možganov in pride do notranjih krvavitev.
Mišja mrzlica je stalno prisotna pri nas, vendar je vsakih nekaj let zboli nekaj več ljudi kot običajno. Pred okužbo z virusom mišje mrzlice pa se lahko primerno zaščitimo in jo preprečimo.