Dijaki zaključnih letnikov Ekonomske šole Murska Sobota, Dvojezične srednje šole Lendava, Biotehniške šole Rakičan, Srednje šole za gostinstvo in turizem Radenci in študenti Fakultete za strojništvo (UM) so namreč v preteklih mesecih skupaj s svojimi mentorji reševali konkretne izzive pomurskih podjetij, krepili svoje kompetence ter se dokazovali. Podjetniške izzive so jim zastavila mladim zastavila podjetja Saubermacher Komunala, AviRings, Komunala Murska Sobota, Kreativne ideje, Splošno ključavničarstvo Teodor Horvat, Terme Lendava, Lek Lendava, Kmetija Cigüt, Društvo za medsosedsko pomoč – Strojni krožek M. Sobota, SeneCura Radenci in Sava Turizem d.d. Zdravilišče Radenci. Mladi so tako morali predstaviti predloge rešitev za vključena podjetja.
Projekt Talent lab sofinancira Norveška s sredstvi Norveškega finančnega mehanizma v višini 409.945,49 EUR z namenom povečanja zaposlitvenih potencialov mladih v Pomurju.
Uvodni nagovor na dogodku je imel ravnatelj Ekonomske šole Murska Sobota Darko Petrijan, ki je prepričan, da se z zgodnjim vključevanjem mladih v podjetja, iskanjem izzivov in rešitev vzpodbuja praktično delo na avtentičnih primerih in se na tak način omogoča kakovostnejša izobrazba in priprava na izzive prihodnosti. Verjame, da bodo idejne rešitve predstavljene na dogodku, prispevale k razvoju šol, podjetij in širšega podpornega okolja
Aleksander Jevšek je v svojem govoru izpostavil, da analiza trga dela v Sloveniji kaže, da je brezposelnost mladih najbolj problematična v vzhodni Sloveniji, izstopa zlasti pomurska regija, kjer mladi predstavljajo več kot četrtino brezposelnih. Večina mladih se namreč po odhodu na univerzo ne vrača nazaj v regijo, mladi s poklicno izobrazbo pa iščejo zaposlitvene priložnosti v sosednji Avstriji.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuStorilci vlomili v poslovni prostor, policisti odkrili ukradeno vozilo
Pomurski policisti so v preteklem dnevu obravnavali šest prometnih nesreč z materialno škodo, sedem kaznivih dejanj, tri kršitve javnega reda in miru, tri povoženja divjadi, delovno nezgodo ter dve poškodbi vozil na parkiriščih.
Veleposlanica Kraljevine Norveške na Madžarskem za Slovenijo Trine Skymoen je poudarila, da so mladi gonilna sila k razvoju, in da najbolj prispeva k napredku partnerstvo v lokalnem okolju ter med podjetji. Mlade je tako še spodbudila, da naj izkoristijo čas, ko so še mladi.
Murskosoboški župan Damjan Anželj je povedal, da si prizadevajo za pogoje in ustvarjanje delovnih mest z visoko dodano vrednostjo, ki bi pomenila, da bi mladi v tem videli svoj izziv in se vrnili nazaj. Meni, da je povezovanje mladih z gospodarskimi subjekti in reševanje izzivov ključnega pomena, kar ta projekt izkazuje.
Marko Močnik, direktor Pomurskega tehnološkega parka pa je s številkami ponazoril stanje v Pomurju, izpostavil razloge za ta projekt, prikazal kakšni so učinki in kaj je še potrebno narediti, da se izboljša stanje v naši regiji.
Predstavitve mladih je ocenjevala komisija, ki so jo sestavljali Renata Stanko z Območne obrtno-podjetniške zbornice Murska Sobota, Iris Lanščak z Razvojnega centra Murska Sobota in Roman Wolf, predstavnik Pomurske gospodarske zbornice.