Preberite še
Odpri v novem zavihkuZnanih je več podrobnosti o pretepu na soboški tržnici
Dve osebi sta iskali pomoč v regijski bolnišnici.
Več let je nastajala nova monografija o Murski Soboti, za katero je besedilo napisala zgodovinarka Metka Fujs, oblikoval jo je akademski slikar Sandi Červek, uredila pa Brigita Bavčar. Pri nastajanju pa so sodelovali tudi številni drugi avtorji, fotografi Lado Klar, Jože Denko in Tomislav Vrečič, podobe nekdanje Sobote pa so prikazali s pomočjo fotografij Jožeta Kološe – Kološa, Jerolima Purača in drugih. Dodani pa so tudi odlomki iz besedil literarnih ustvarjalcev, ki so pisali o tem mestu.
Prebivalci Sobote so živeli svoje življenje in ko je nekoč dr. Anton Trstenjak pripotoval v mesto, se naselil v hotelu Dobray je o domačinih, ki so se zbirali v kavarni hotela povedal, da jih vidi kot samozavestne ljudi, ki čutijo, kot da živijo v središču sveta. Podobno jih je videl Fran Sušnik, ki je iz Koroškem pripotoval, da bi se na gimnaziji zaposlil kot profesor.
Mursko Soboto so v monografiji predstavili tudi skozi prihajanja in odhajanja, pomembne stavbe in prostore, sobivanje različnih veroizpovedi, kultur in narodov, vplive in pečate, gospodarstvo in še drugo, kar je zaznamovalo in v minulih stoletjih oblikovalo mesto. Vse to je prikazano od preteklosti, torej od pojava do današnjega trenutka, je povedala Metka Fujs. Niso pa pozabili niti na najnovejši projekt EXPANO in primestna naselja.
V zadnjih petih letih se je Murska Sobota precej spremenila, ugotavlja Sandi Červek in dodaja, da je potrebno prav vse detajle mesta ponovno fotografirati in jih ustrezno zajeti. Urednica Bavčarjeva pa je zaključila, da lahko ob listanju monografije ugotavlja, da je Sobota pravzaprav lepša in mogočnejša, kot jo je vsakodnevno dojemala.