Uredil jo je dr. Andrej Hozjan, prispevke iz različnih področij pa je prispevalo osemnajst avtorjev. Monografija je razdeljena na dva dela, zgodovinski del, ki predstavi Prekmurje od prazgodovine do 20. stoletja, ter drugi, ki govori o književnosti, umetnosti, arhitekturi in ljudskem kulturnem izročilu.
Preberite še
Odpri v novem zavihkuLelosi obuja duh Mure: V soboškem proizvodnem obratu se obeta več kot 100 novih zaposlitev
Hitro rastoče kamniško podjetje del proizvodnje iz Kitajske seli v kompleks nekdanjega tekstilnega giganta v Murski Soboti.
Knjigo, ki se mora znajti na knjižni polici v vsakem prekmurskem domu, in kako je do izdaje prišlo, sta predstavila urednik Hozjan in Mitja Slavinec, predsednik Pomurske akademske znanstvene unije, ki je monografijo tudi izdala.
Avtorji besedila niso le zgodovinarji, ampak so ob zgodovinskem orisu pripravili tudi preglede literarne, verske, umetnostno-zgodovinske, arhitekturne, etnološke in antropološke ali ljudskokulturne preteklosti Prekmurja in tudi Porabja. Poleg temeljitega pregleda so vključili tudi do sedaj neznane podatke, nove raziskave in razbili marsikateri stereotip, je povedal Hozjan. Nedvomno je veliko kar novih pogledov na nekatere znane dogodke in dejstva, kar lahko vzbudi tudi novo razpravo.
Knjiga je napisana na visokem strokovnem nivoju, vendar bralno in razumljivo, da si jo lahko v roke vzame čim širši krog bralcev, ki jih to področje zanima.
Avtorji besedil so dr. Janez Balažic, Lajos Bence, Metka Fujs, Andrej Hozjan, Franci Just, Darja Kerec, Branko Kerman, Attila Kovács, Marija Kozar-Mukič, †mag. Franc Kuzmič, Jasmina Litrop, Dušan Mukič, Jože Nemec, Franc Obal, Jelka Pšajd, Klaudija Sedar, Irena Šavel in Alojz Šteiner.