Društvo harmonikarjev Murska Sobota je v sodelovanju z Zavodom za kulturo, turizem in šport Murska Sobota, Mestno občino Murska Sobota in Občino Beltinci med 30. majem in 1. junijem gostilo že 18. mednarodno srečanje harmonikarjev Pannoniaccordion. Srečanja se je udeležilo več kot 200 aktivnih udeležencev iz Slovenije, Hrvaške, Italije, Nemčije, Slovaške, Ukrajine, Bosne in Hercegovine, Srbije, Rusije in Črne gore. Čez dan so potekala tekmovanja harmonikarjev solistov in komornih skupin, ob večerih pa so se zvrstili koncerti Dua Tandem iz Ukrajine, Dua Eduard Akhanov iz Rusije, Renza Ruggierija na jazz harmoniki in zaključni koncert nagrajencev.
V tekmovalnem delu se je predstavilo 98 harmonikarjev različnih starostnih skupin v disciplinah solisti – klasična glasba, komorne skupine – klasična glasba, solisti – zabavna glasba in solisti – narodnozabavna glasba. Ocenjevala jih je strokovna žirija, ki so jo sestavljali ugledni glasbeniki in pedagogi iz več evropskih držav. Tekmovanja in koncerti so se odvijali v baročnem salonu soboškega gradu, v dvorani Mikka in v Gledališču Park.
Kot pravi članica strokovne žirije Mikela Uršič, je Pannoniaccordion stičišče enako mislečih glasbenikov in pedagogov, ki si izmenjujejo mnenja, se usklajujejo in dopolnjujejo ter pogovarjajo o napredkih na področju glasbe. Mednarodno tekmovanje je za udeležence neke vrste nagrada, priložnost, da pokažejo ves svoj glasbeni talent in spretnosti. Po mnenju Uršičeve je tekmovanje z vsakim letom na višji ravni. »Tisti, ki mislijo, da harmonika z leti doživlja zaton oziroma izgublja pomen, so sodeč po številu obiskovalcev in njihovem odzivu nedvomno v zmoti. Igranje harmonike v Sloveniji ne bo zamrlo, po zaslugi dobrih mentorjev bodo mladi upi izkoristili svoj potencial in se še naprej udejstvovali na glasbenem področju,« je dejala.
S potekom letošnjega srečanja so bili zadovoljni tudi organizatorji. Matej Zavec iz Društva harmonikarjev Murska Sobota je še posebej navdušen nad bogato vsebino programa. »Uspelo nam je združiti od najmlajših glasbenikov do že uveljavljenih imen, ki so v samem vrhu,« je dejal. A še vedno je nekaj prostora za izboljšavo. Kljub solidni obiskanosti tridnevnega dogajanja lokalna skupnost ne izkoristi bogate kulturne ponudbe v taki meri, kot bi lahko. Po mnenju Zavca imamo v Prekmurju na voljo resnično vrhunske koncerte, ki jih premalo obiskujemo. Ob tem pa še dodaja, da tovrstna srečanja iz leta v leto rastejo, vse večja je tudi pestrost na področju igranja harmonike, kar kaže na napredek in daje upanje za naprej.