»Verjamemo, da je današnji posvet komaj začetek,« je ob tem povedala izvršna direktorica Pomurskega sejma Mateja Jaklič, ki poudarja, da so si že dolgo časa prizadevali, da bi področje gastronomije vključili v program Agre. Državni sekretar na kmetijskem ministrstvu Jože Podgoršek dodaja, da podpirajo projekte, ki promovirajo porabo hrane slovenskega porekla.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(V premislek) Pomembno je, kako živimo zdaj - ker za jutri nihče ne jamči
Kako je pravično, da nas trenutek slabosti, morda niti ne naš, stane vsega?
»Slovenija je tako raznolika, da ima vsaka pokrajina in celo vsak kraj svoje recepte. Na podlagi tega bomo lahko v prihodnosti izvajali gastronomski turizem, pri katerem gosti ne bodo nikjer jedli iste hrane, temveč bodo v vsakem kraju poskusili nekaj novega.« Marjan Cukrov z ministrstva za kmetijstvo pojasnjuje, da so na ministrstvu v ta namen vzpostavili delovno skupino za pripravo projekta Slovenija-Evropska regije gastronomije 2021.
Aleš Gačnik s Centra za gastronomijo in kulturo vina Univerze na Primorskem pojasnjuje, da gastronomsko-turistično identiteto Slovenije med drugim predstavlja 24 gastronomskih regij s svojimi avtohtonimi jedmi, 27 avtohtonih živali in tudi več kot 500 različnih kulinaričnih prireditev. Naziv evropskih gastronomskih regij podeljujejo pri Mednarodnem inštitutu za gastronomijo, kulturo, umetnost in turizem s sedežem v Barceloni. Ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec poudarja, da potrebujemo dobre sistemske rešitve, s pomočjo katerih bi slovenski pridelki končali na krožnikih slovenskih gostincev.
Več v novem Vestniku