Na Cankovi so v petek pripravili kulturni večer v spomin na Avgusta Pavla, profesorja, jezikoslovca, etnologa in prvega pomurskega znanstvenika. Dogodek je bil del čezmejnega projekta Avgust Pavel, ki se izvaja v okviru programa Interreg Slovenija-Avstrija. Vodilni partner projekta je Društvo za prepih znanja in informacij Vöter, sodelujeta pa še KUD Avgust Pavel s Cankove in Kulturno društvo člen 7 za avstrijsko Štajersko, pod okriljem katerega deluje Pavlova hiša v Potrni.
Zbrane na prireditvi je v imenu župana v uvodu pozdravil občinski svetnik Viktor Geder, projekt je nato predstavil Uroš Koštric, predsednik vodilnega partnerja v projektu. Kot je povedal, so tovrstni manjši projekti pomembni prebivalstvo, ker so namenjeni druženju in temu, da se ljudje med seboj bolje spoznajo. Ob omenjenem pa si s konkretnim projektom želijo, da predstavijo življenje in delo Avgusta Pavla tudi mlajši generaciji in da na splošno obudijo spomin nanj. Zadovoljstvo z dejstvom, da so uspeli dobiti in izpeljati projekt, je izrazila tudi Susanne Weitlaner, predstavnica projektnega partnerja iz Avstrije in predsednica Kulturnega društva člen 7 za avstrijsko Štajersko, saj na avstrijski strani marsikdo ne ve za Pavla. »prav zato sem vesela, da se je vabilu na sodelovanju v projektu odzvala tudi ljudska šola (VS) Bad Radkersburg oziroma učenci prostovoljnega pouka slovenščine.«
Nekaj besed je zbranim namenil tudi Branko Pintarič, predsednik KUD Avgusta Pavla in predstavnik projektnega partnerja iz Slovenije, ki je izpostavil Pavlov značaj in življenjsko držo, ki je tipična goričko-ravenska. »Pri Pavlu lahko vidimo značaj prekmurskega človeka, ki se oblikuje v nekonfliktnosti, ljubeznivi tolerantnosti, prisrčnem sprejemanju sopotnikov v svojem času, odprti sočutnosti, zgrajeni v dolgem času bivanja v tem prostoru, kjer mora človek pod težo družbeno-političnih in geografskih sprememb večkrat upogniti hrbet,« je med drugim dejal.
Sin treh domovin, kot so imenovali Pavla, je svoje življenje in delovanje povezal z madžarskim, nemškim in slovenskim kulturnim prostorom. Po prvi svetovni vojni se je moral soočiti z odločitvijo, ali naj zapusti Madžarsko in se preseli v Slovenijo ali ostane tam. Kljub hrepenenju po svojem rodnem kraju ga je žena, Madžarka, prepričala, da ostanejo. Ta odločitev je imela dolgoročne posledice na njegovo delovanje in življenje. Z njo so njegova dela dobila močno zarisano smer, njegovo srce pa globoko rano, ki jo je nosil v sebi vse do konca življenja. To rano razkrivajo tudi njegove pesmi.
Te so na dogodku interpretirale učenke OŠ Cankova Iza Bertalanič, Eva Horvat, Alina Bagola in Nuša Nemec ter učenki VS Bad Radkersburg Kiara Cigan in Izabela Češarek. Dve pesmi je z glasbeno interpretacijo predstavil tudi kantavtor Peter Andrej, nastopili so še Mirjam Mah Pintarič na violini, Erazem Pintarič na harmoniki, Pavelhaus Chor pod vodstvom Matije Horvata in MePZ Društva upokojencev Cankova pod vodstvom Mire Huber.
Po kulturnem programu je sledilo druženje ob hrani in pijači, za to so poskrbeli gasilci PGD Krašči, za glasbo je skrbela skupina Balkan Boys.