V Dobrovniku so počastili dan zemlje s prireditvijo, ki so jo, v duhu rodne grude, povezali s predstavitvijo Združenja Slovenske izseljenske matice (SIM). Ta je namreč lani obhajala 70. obletnici delovanja. Dogodka se je udeležil predsednik države Borut Pahor, prišli pa so tudi predsednik združenja SIM dr. Boris Jesih in številni povabljeni goste ter domačini.
Preberite še
Odpri v novem zavihku(S tribune) Norvežani so krivci za navijaško evforijo
Še sporočilo za NZS: Čeprav so Stožice razprodane, še vedno ne dihajo kot Bežigrad ali mariborski Ljudski vrt.
Okoljski tematiki je bila namenjena predstavitev sanacije nasipa pri Bukovniškem jezeru in okoljevarstvenega projekta učencev Dvojezične osnovne šole Dobrovnik, v katerem so ti izdelali opozorilne table. Te bodo nagovarjale obiskovalce in turiste, da varujejo naravo. Dogajanje, ki so ga sprva načrtovali ob Bukovniškem jezeru, so morali zaradi slabega vremena preseliti v prostore Centra za zaščito in reševanje (CZR), zato so saditev hrasta v hrastovem gaju pri Bukovniškem jezeru prestaviti na dan pozneje.
Združenje Slovenska izseljenska matica pa se je predstavilo s kratkim filmom, ki so ga predvajali v kulturnem domu, in z razstavo o delovanju, ki je na ogled v preddverju dvorane.
Danes je naš praznik, je v svojem nagovoru dejal Marjan Kardinar, župan Občine Dobrovnik, kajti zemlja in voda, ob tem pa tudi rodna gruda, so vir življenja. Župan je predstavil še velika prizadevanja za to, da bi se njihova majhna dvojezična občina sploh lahko razvijala in da bi izboljšali pogoje bivanja v nji, ob tem pa ohranili naravo za mlade generacije. Zahvalil se je Direkciji za vode in vsem odgovornim za obnovitvena dela pri Bukovniškem jezeru, v upanju, da bodo pred polnjenjem jezera z vodo izvedena še dodatna sanacijska dela.
Borut Pahor je pred svojim odhodom iz Dobrovnika izrazil prepričanje, da se bo z možnostjo izvajanja dejavnosti z visoko dodano vrednostjo zunaj mestnih okolij podeželje začelo hitreje razvijati in bo privabljajo mlade, da tu zaživijo. Pahor pa je ob filmski predstavitvi SIM prebral tudi obrazložitev, ki so jo pripravili ob lanski vročitvi predsednikovega odlikovanja združenju. Jesih pa je spomnil, da po svetu živi 500 tisoč slovenskih rojakov in da je izseljevanje zaznamovalo tudi Dobrovnik, od koder so se izseljevali tako Slovenci kot Madžari.
Dogodek so sklenili s prevzemom kvačkanega grba Občine Dobrovnik, ki ga je v projektu Slovenija kvačka izdelala Brigita Rozina iz Litije.